Reklama

Usuń Facebooka, będziesz szczęśliwszy

Żyjemy w świecie przepełnionym portalami społecznościowymi do tego stopnia, że nie pamiętamy jak wyglądało życie bez nich. Badania przeprowadzone przez Happiness Research Institute sugerują, że życie bez Facebooka, Twittera czy Instagrama wcale nie jest takie złe...

Naukowcy zaprosili ponad 1000 Duńczyków do wzięcia udział w badaniach. Połowa z nich używała Facebooka normalnie, podczas gdy druga połowa całkowicie zrezygnowała z portali społecznościowych. Wystarczył tydzień, by 88 proc. osób niekorzystających z portali społecznościowych stwierdziła, że jest "szczęśliwsza" niż gdy używała Facebooka.

Psychologowie szybko wyjaśnili taki stan rzeczy. Wiele osób zazdrości tego, co znajomi umieszczają na facebookowej Tablicy (czy innym portalu społecznościowym), zapominając przy tym, że "życie na pokaz" jest często mocno podkoloryzowane. Przecież o złych wydarzeniach z naszego życia na portalu takim jak Facebook nie piszemy.

- Facebook jest stale bombardowany pozytywnymi wiadomościami od znajomych, ale wiele osób wygląda za okno i widzi szare niebo i padający deszcz, zwłaszcza w Danii. To czyni z Facebooka światem, w którym wszyscy pokazują swoje dobre, niekoniecznie prawdziwe, oblicze - powiedział Meik Wiking, CEO Happiness Research Institute.

Osoby, które zrezygnowały z aktywności na Facebooku, czuli się mniej samotni i z większą werwą podejmowali się stawianych przez życie wyzwań. Skupiają się na własnych pragnieniach i więcej czasu spędzają z bliskimi twarzą w twarz, a nie wirtualnie.

Teraz Wiking chce przeprowadzić efekty długotrwałego odłączenia od Facebooka, co najmniej rocznego. Ciekawe czy znajdzie ochotników do tych badań?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama