Uwaga na groźnego wirusa na Facebooku

Rosyjska firma antywirusowa Doctor Web ostrzega przed złośliwym oprogramowaniem, które jest rozprzestrzeniane za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook.

Facebook znów stał się miejscem ataku cyberprzestępców
Facebook znów stał się miejscem ataku cyberprzestępców AFP

W celu zainfekowania trojanami systemu operacyjnego użytkownika, przestępcy tworzą specjalne fan page-e. Pojawiające się w nich linki, zamiast odsyłać do materiałów filmowych, uruchamiają szkodliwe skrypty. Obecnie na Facebooku działa już kilkaset różnych fan page-y o nazwach Videos Mega lub Mega Videos. Kiedy osoba odwiedzająca jedną z takich stron klika na złośliwy link ukryty pod obrazkiem Adobe Flash Player, uruchamia się skrypt, który w sposób nie budzący podejrzeń zachęca użytkownika do zaktualizowania tej wtyczki.

Jeżeli użytkownik zgodzi się na zainstalowanie aktualizacji, w tym samym momencie na jego komputer zostaną pobrane samorozpakowujące się pliki zawierające Trojan.DownLoader8.5385. Podobnie jak inne składniki pobrane przez złośliwe oprogramowanie, trojan zawiera wiarygodny podpis cyfrowy wydany w imieniu firmy Updates LTD, w związku z czym instalacja może nie uaktywnić alarmów bezpieczeństwa na komputerach niezabezpieczonych odpowiednim programem antywirusowym.

Trojan.DownLoader8.5385  jest typowym złośliwym programem pobierającym, którego zadaniem jest pobranie i uruchomienie innych szkodliwych plików na zainfekowanym komputerze. Program ten pobiera wtyczki dla przeglądarek internetowych Google Chrome i Mozilla Firefox. Wtyczki te zostały zaprojektowane do wysyłania zaproszeń do różnych grup na Facebooku i "polubienia" postów na portalu społecznościowym. Dodatkowo, złośliwe rozszerzenia mogą przyczynić się do:

- zbierania informacji na temat użytkowników Facebooka znajdujących się na “liście znajomych" posiadacza zainfekowanego systemu

- “polubienia" stron społecznościowych lub materiałów zewnętrznych

- dzielenia się albumem ze zdjęciami na danej stronie

- dołączenia do grup

- wysyłania zaproszeń “dołącz do grupy" do użytkowników z “listy znajomych"

- zamieszczania linków na wall’u użytkownika

- zmiany statusu użytkownika

- otwierania okienek czatu

- dołączenia do aktywności na Facebooku

- zapraszania użytkowników do aktywności

- postowania komentarzy

- odbierania i wysyłania sugestii

Plik konfiguracyjny wtyczki jest pobierany z serwera należącego do przestępców. Szkodliwe rozszerzenia są wykrywane przez oprogramowanie Dr. Web jako Trojan.Facebook.310.

Trojan instaluje również na zainfekowanym systemie wirusa BackDoor.IRC.Bot.2344. Ten z kolei może włączyć zainfekowane komputery do botnetu i wykonać różne komendy wysyłane przez specjalny kanał IRC stworzony przez przestępców. Dyrektywy, które mogą być wykonywane przez BackDoor.IRC.Bot.2344 obejmują:

- wykonanie komend CMD

- pobranie pliku z określonej lokalizacji w Internecie i umieszczenie go w wyznaczonym folderze lokalnym

- sprawdzenie, czy proces wyznaczony w dyrektywie jest uruchomiony

- wysłanie listy uruchomionych procesów zebranych za pomocą narzędzia tasklist.exe do zdalnego serwera

- wyłączenie wyznaczonego procesu

- uruchamianie dowolnej aplikacji

- pobranie i zainstalowanie wtyczek do Google Chrome za pomocą określonego URL

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas