Reklama

Uwaga na groźnego wirusa na Facebooku

Rosyjska firma antywirusowa Doctor Web ostrzega przed złośliwym oprogramowaniem, które jest rozprzestrzeniane za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook.

W celu zainfekowania trojanami systemu operacyjnego użytkownika, przestępcy tworzą specjalne fan page-e. Pojawiające się w nich linki, zamiast odsyłać do materiałów filmowych, uruchamiają szkodliwe skrypty. Obecnie na Facebooku działa już kilkaset różnych fan page-y o nazwach Videos Mega lub Mega Videos. Kiedy osoba odwiedzająca jedną z takich stron klika na złośliwy link ukryty pod obrazkiem Adobe Flash Player, uruchamia się skrypt, który w sposób nie budzący podejrzeń zachęca użytkownika do zaktualizowania tej wtyczki.

Reklama

Jeżeli użytkownik zgodzi się na zainstalowanie aktualizacji, w tym samym momencie na jego komputer zostaną pobrane samorozpakowujące się pliki zawierające Trojan.DownLoader8.5385. Podobnie jak inne składniki pobrane przez złośliwe oprogramowanie, trojan zawiera wiarygodny podpis cyfrowy wydany w imieniu firmy Updates LTD, w związku z czym instalacja może nie uaktywnić alarmów bezpieczeństwa na komputerach niezabezpieczonych odpowiednim programem antywirusowym.

Trojan.DownLoader8.5385  jest typowym złośliwym programem pobierającym, którego zadaniem jest pobranie i uruchomienie innych szkodliwych plików na zainfekowanym komputerze. Program ten pobiera wtyczki dla przeglądarek internetowych Google Chrome i Mozilla Firefox. Wtyczki te zostały zaprojektowane do wysyłania zaproszeń do różnych grup na Facebooku i "polubienia" postów na portalu społecznościowym. Dodatkowo, złośliwe rozszerzenia mogą przyczynić się do:  

- zbierania informacji na temat użytkowników Facebooka znajdujących się na “liście znajomych" posiadacza zainfekowanego systemu

- “polubienia" stron społecznościowych lub materiałów zewnętrznych

- dzielenia się albumem ze zdjęciami na danej stronie

- dołączenia do grup

- wysyłania zaproszeń “dołącz do grupy" do użytkowników z “listy znajomych"

- zamieszczania linków na wall’u użytkownika

- zmiany statusu użytkownika

- otwierania okienek czatu

- dołączenia do aktywności na Facebooku

- zapraszania użytkowników do aktywności

- postowania komentarzy

- odbierania i wysyłania sugestii


Plik konfiguracyjny wtyczki jest pobierany z serwera należącego do przestępców. Szkodliwe rozszerzenia są wykrywane przez oprogramowanie Dr. Web jako Trojan.Facebook.310.

Trojan instaluje również na zainfekowanym systemie wirusa BackDoor.IRC.Bot.2344. Ten z kolei może włączyć zainfekowane komputery do botnetu i wykonać różne komendy wysyłane przez specjalny kanał IRC stworzony przez przestępców. Dyrektywy, które mogą być wykonywane przez BackDoor.IRC.Bot.2344 obejmują: 

- wykonanie komend CMD

- pobranie pliku z określonej lokalizacji w Internecie i umieszczenie go w wyznaczonym folderze lokalnym

- sprawdzenie, czy proces wyznaczony w dyrektywie jest uruchomiony

- wysłanie listy uruchomionych procesów zebranych za pomocą narzędzia tasklist.exe do zdalnego serwera

- wyłączenie wyznaczonego procesu

- uruchamianie dowolnej aplikacji

- pobranie i zainstalowanie wtyczek do Google Chrome za pomocą określonego URLReklama

Reklama

Reklama

Reklama