Użytkownicy Ethereum ofiarami groźnego cyberataku

Szybko rosnąca popularność kryptowalut nie umknęła uwadze hakerów. Analitycy z firmy Bitdefender wykryli nowego bota atakującego wydobywców Ethereum.

użytkownicy Ether Miner korzystający Ethereum OS powinni natychmiast po instalacji zmienić domyślne dane logowania
użytkownicy Ether Miner korzystający Ethereum OS powinni natychmiast po instalacji zmienić domyślne dane logowania123RF/PICSEL

W ostatnim czasie dochodzi do częstych incydentów, mających na celu wykorzystanie komputerów nieświadomych użytkowników do generowania kryptowalut. Komputery internautów są infekowane, a następnie wykorzystywane do wykopywania kolejnych monet. Jednak pojawiają się też nowe sposoby. Bitdefender wykrył bota zmieniającego konfigurację systemu w celu przejęcia funduszy z operacji wydobywczych w Ethereum.

Osoby zaznajomione z technologią Blockchain spotkały się z oprogramowaniem EthOS, przeznaczonym do wydobywania Ethereum, Zcash, Monero i innych kryptowalut bazujących na mocy procesorów. Według jego twórców, na całym świecie działa na 38 tys. platform wydobywczych. Podobnie jak inne systemy operacyjne,  EthOS jest fabrycznie wyposażony w niezbędne narzędzia oraz domyślną nazwę użytkownika i hasło. Po zainstalowaniu oprogramowania należy założyć portfel opłat, a następnie zmienić nazwę użytkownika oraz hasło.  Niestety, wielu użytkowników zapomina o tej ostatniej czynności. Bot przeszukuje cały zakres adresów IPv4 i szuka otwartych połączeń SSH. Jeśli takowe znajdzie, próbuje zalogować się przy użyciu domyślnej nazwy użytkownika i hasła do systemu operacyjnego EthOS: ethos: live i root: live.

Jeśli logowanie się powiedzie,  szkodnik stara się  zmienić istniejącą konfigurację Ethereum, aby przekazać  generowane kryptowaluty na adres Ethereum napastnika. Portfel w tym przypadku pokazuje 10 transakcji w ciągu ostatnich dni o łącznej wartości 611 dol. w Ether.

Dlatego użytkownicy Ether Miner korzystający Ethereum OS powinni natychmiast po instalacji zmienić domyślne dane logowania.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas