Zatrzymano oszusta z 1rtv.pl

Policja szacuje, że oszukał ponad 100 internautów na kwotę około 400 tys. złotych. Chodzi o 47-letniego Artura L., który ponad pół roku temu uruchomił fałszywy sklep internetowy 1rtv.pl, w którym oferował po niezwykle atrakcyjnych cenach sprzęt RTV i AGD. Po wykryciu oszustwa i zablokowaniu sklepu dalej oszukiwał działając w serwisie aukcyjnym Allegro.

Twórca sklepu jeszcze w styczniu zamówił w popularnych dziennikach reklamy (za które nie zapłacił), w których kusił czytelników tańszymi o blisko 50 proc. markowymi telewizorami. Wielu internautów nabrało się na te oferty i dokonało przedpłaty na konto oszusta. Oczywiście zamówionych produktów nie otrzymali.

Po zaalarmowaniu policji przez oszukanych klientów sklepu, wydawnictwo pod które się podszywał oraz redakcję DI strona sklepu została zablokowana. W piątek (7.08.2009) policja poinformowała o zatrzymaniu mężczyzny podejrzanego o dokonanie opisywanych wcześniej oszustw. Jak się okazało, po zablokowaniu strony sklepu, która działała w sieci nieco ponad 2 tygodnie, oszust przeniósł się na Allegro, gdzie dalej prowadził przestępczą działalność.

Reklama

Podobnie jak w przypadku sklepu 1rtv.pl, oszust wykorzystywał fikcyjne dane, na które zakładał rachunki i konta oraz wystawiał sobie komentarze. Do sprzedaży oferował telefony komórkowe, książki, sprzęt AGD, a nawet luksusowe samochody. Także i w tym przypadku jedyną formą płatności była przedpłata za zamówiony towar na kontro internetowe. O ile w przypadku sklepu nie udało się policji namierzyć oszusta, to działalność prowadzona na Allegro okazała się jego błędem. Dzięki współpracy z serwisem policja mogła przeanalizować poszczególne logowania i prześledzić oszukańcze transakcje. Z grupy kilku osób wytypowano mężczyznę podejrzewanego o oszustwa.

Zatrzymania 47-letniego Artura L. dokonano w jego mieszkaniu na Bielanach w Warszawie. Podejrzewany o oszustwa mężczyzna to z zawodu grafik komputerowy i jednocześnie tłumacz. Podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli u niego sfałszowane dokumenty, wyłudzone na ich podstawie karty płatnicze, sprzęt komputerowy służący do podrabiania dokumentów oraz dokonywania internetowych oszustw.

Policjanci szacują, że Artur L. oszukał ponad 100 osób na kwotę około 400 tys. złotych. Po postawieniu zarzutów prokuratorskich, sąd zdecyduje o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego - poinformowała policja w komunikacie na swoich stronach.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: zatrzymana | zatrzymanie | policja | sprzęt AGD | sprzęt | Allegro | oszustwa | rtv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy