Zbadać Internet

W ubiegłym tygodniu odbyła się inauguracyjna konferencja zorganizowana przez Oxford Internet Institute - pierwszą na świecie multidyscyplinarną pracówkę naukową koncentrującą się na badaniach Internetu. Nowy instytut będzie koncentrował się na badaniach związanych z wpływem Sieci na życie polityczne, społeczne i ekonomiczne. To pierwsza placówka tego typu - jest związana z prestiżowym Oxford University, a równocześnie niezależna finansowo. Dzięki współpracy z brytyjskim rządem, OII ma aspiracje by silnie oddziaływac na sposób postrzegania Internetu - wynalazku, który w fundamentalny sposób odmienił życie ludzi w krajach uprzemysłowionych.

- Jeśli nie będziemy uczyć się szybciej, niż zmienia się świat, zapewne nie będziemy w stanie kontrolować tych przemian - powiedział Andrew Graham z Balliol College, ekonomista, jeden z założycieli nowego instytutu.

Naukowcy chcą eksplorować nie tylko korzyści, jakie daje nam nowa technologia komunikacji, ale też negatywne aspekty zmian jakie zapoczątkował Internet. Wymienia się tu najczęściej spłaszczanie struktur społecznych i koncentrowanie wiedzy w rękach małych grup.

- Musimy obronić Internet przed jego własnym mitem, który mówi, że Sieć sprzyja demokracji, jest otwarta i nie poddaje się regulacjom - powiedział Eli Noam, profesor ekonomii z University of Columbia.

Reklama

OII został zorganizowany jako centrum interdyscyplinarne, posiadające własną kadrę naukową i prowadzące własne badania. Zapowiadana jest seria raportów analizujących obecne zastosowania i przyszłe trendy w światowej sieci komputerowej. Ponadto instytut jest członkiem World Internet Project - organizacji koordynującej globalnie działania naukowców zajmujących się badaniami Internetu.

Najbliższe seminarium jakie zorganizuje OII będzie poświęcone tematowi "Kobiety i praca w branży IT".

(4D)

teraz.pasy.net
Dowiedz się więcej na temat: instytut | oxford | Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy