Zdjęcia z miast i miejscowości całej Polski w Google Street View

Google udostępnia dziś nowe zdjęcia Street View z miast i miejscowości z całej Polski, m.in. ze Szczecina, Bydgoszczy, Lublina, Katowic, Łodzi i wielu innych lokacji.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - widziane oczami Google Street View
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - widziane oczami Google Street Viewmateriały prasowe

Google udostępnia nowe zdjęcia Street View z miast i miejscowości z całej Polski, m.in. ze Szczecina, Bydgoszczy, Lublina, Katowic, Łodzi i wielu innych. Dzięki panoramicznym zdjęciom Street View internauci z całego świata mają teraz możliwość oglądania z perspektywy przechodnia także kolejnych atrakcji turystycznych takich jak Pałac w Nieborowie czy Parowozownia w Wolszytnie, bezpośrednio na Mapach Google.

Tysiące nowych zdjęć z kilkuset miejscowości w Polsce dołączyły do kolekcji Street View. W ramach nowej kolekcji internauci mogą obejrzeć m.in. największe miasta, zamki, stadiony, muzea, parki, pałace, zoo, centra miast, starówki oraz kościoły znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dotychczas użytkownicy Map Google mogli oglądać zdjęcia miast organizatorów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Warszawy, Gdańska, Poznania i Wrocławia, a także Krakowa oraz z wybranych miejsc Polski jak np. Pszczyna, molo w Sopocie, droga do Doliny Chochołowskiej, zakopiańskie Krupówki czy rynek w Kazimierzu Dolnym, udostępnione w marcu 2012 r.

W ramach dzisiejszej aktualizacji do Street View dodane zostały zdjęcia ulic większości miast z całej Polski oraz kolejnych atrakcji turystycznych, takich jak Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, ZOO we Wrocławiu, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach czy Latarnia Morska w Kołobrzegu.

Odkąd uruchomiono w 2007 r. funkcję Street View na Mapach Google, wykonano dziesiątki milionów zdjęć, dokumentując najciekawsze i najtrudniej dostępne miejsca w 50 krajach, na 7 kontynentach. Dzięki nim internauci mogą odbyć niezwykłą podróż nie ruszając się z domu. Oprócz polskich i zagranicznych miast i ulic, od marca 2013 r. dzięki technologii Street View, użytkownicy mogą odwiedzić 4 z 7 najwyższych szczytów, należących do Korony Ziemi - Aconcagua w Ameryce Południowej, Kilimandżaro w Afryce, Elbrus w Europie oraz stację bazową na Mont Everest w Azji. Mogą również przepłynąć wzdłuż Amazonki, obejrzeć dziedzictwo badaczy Antarktydy, spojrzeć w dół Wielkiego Kanionu, obejrzeć szwajcarskie Alpy z pędzącego pociągu, a nawet zanurzyć się w wodach Wielkiej Rafy Koralowej. W ramach projektu Google Art Project, Street View umożliwia również internautom wirtualny spacer m.in. po Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, paryskim Musée d’Orsay czy Narodowym Muzeum w Indiach i Tokio. Wiele innych ciekawych miejsc uwiecznionych na Mapach Google w ramach Street View można znaleźć na polskojęzycznej stronie projektu World Wonders.

Przygotowanie Street View to duże przedsięwzięcie logistyczne i technologiczne. W ciągu ostatnich 6 lat, zaprojektowano wiele pojazdów do wykonywania panoramicznych zdjęć w formacie 360 stopni na Mapach Google. Zaczynano od samochodów Street View, których najnowszy model jest wyposażony aparat o 15 obiektywach, czujniki ruchu, dysk twardy, a także lasery zbierające dane 3D. Od 2007 r. samochody Street View przejechały łącznie ponad 8 milionów kilometrów uwieczniając na zdjęciach ponad 3 tysiące miast. Aby zrobić zdjęcia w trudno dostępnych miejscach były potrzebne specjalnie przygotowane do tego pojazdy: trójkołowiec Trike, rower z wbudowanym systemem aparatów cyfrowych, dzięki któremu możliwe stało się fotografowanie m.in. parków, wózek Trolley, który z łatwością mieści się w muzealnych drzwiach i lawiruje pomiędzy rzeźbami, skuter śnieżny Snowmobile, aparat fotograficzny ze statywem Tripod, pomocny przy robieniu zdjęć wnętrzom firm, a także plecak Trekker, po raz pierwszy użyty w czasie pieszych wędrówek po Wielkim Kanionie, a którym obecnie ekipa Street View fotografuje Wenecję.

Google dokłada wszelkich starań, by oferując usługę Street View chronić prywatność i każdorazowo konsultuje się z organami ochrony prywatności wprowadzając serwis w nowym kraju. Twarze przechodniów i numery rejestracyjne pojazdów na zdjęciach są rozmyte. Użytkownicy mogą też łatwo wskazać zdjęcia, które z jakiegoś powodu uznają za nieodpowiednie, klikając link “Zgłoś problem", znajdujący się w lewym dolnym rogu każdego zdjęcia.

Opublikowane dziś w ramach aktualizacji zdjęcia z Polski zostały wykonane latem 2012 r. Natomiast od połowy maja tego roku samochody Street View będą fotografować kolejne miejsca w całej Polsce, w tym miasta, gdzie poprzednim razem nie udało się sfotografować wszystkich publicznie dostępnych ulic. Samochody pojawią się w 16 województwach, a w każdym z nich odwiedzą co najmniej jedno miasto. Informacje o tym, gdzie dokładnie znajdują się samochody Street View będzie można znaleźć na stronie Google Maps.

Więcej informacji znajduje się na stronie google.pl/streetview

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas