Znęcanie się w internecie wśród dzieci i młodzieży
Ponad połowa dzieci na całym świecie (54 proc.) przyznała się do bycia prześladowanymi poprzez internet, aż 40 procent nastolatków z Polski doświadczyło takich zachowań - wynika z badania przeprowadzonego w 25 krajach na zlecenie firmy Microsoft.
Przebadano grupę 7600 dzieci i młodzież w przedziale wiekowym 8 - 17 lat. Celem badania było sprawdzenie, jak dzieci i młodzież odnoszą się do siebie w komunikacji przez internet oraz jak rodzice reagują na takie zachowania. Ankieta pokazała, że Polska jest krajem gdzie zachowania jak znęcanie i wyśmiewanie występuje dosyć regularnie.
Polska w porównaniu z innymi badanymi państwami, gdzie średnia wyniosła 37 proc., jest jednym z krajów, w którym jest najwięcej młodzieży i dzieci zastraszanych i obrażanych w internecie, bo aż 40 proc., z czego:
- 31 proc. doświadczyło niemiłego lub niekoleżeńskiego traktowania;
- 17 proc. było wyśmiewanych albo było obiektem żartu;
- 17 proc. było wyzywanych niecenzuralnymi słowami.
Twórcy badania poprosili także dzieci i młodzież o zidentyfikowanie według nich negatywnych doświadczeń związanych z internetem. W Polsce ankieta dała zaskakujące rezultaty. Aż 68 proc. badanych potwierdziło, że wie, czym jest przemoc w internecie, 72 proc. martwi się o skalę badanego zjawiska. 16 proc. respondentów przyznało się do używania przemocy online, jednak dokuczanie offline jest bardziej popularne, bo aż 45 proc. badanych się przyznało do jego stosowania.
Rodzice nie są obojętni na zjawisko znęcania się, aż 55 proc. procent z nich rozmawia ze swoimi dziećmi, by uświadomić, jakie ryzyko się z tym wiąże. Zapobiegawczo 45 proc. z nich monitoruje komputery swoich dzieci. 49 proc. rodziców uczy swoje dzieci internetowego savoir-vivre, by wiedziały, jak należy się zachowywać w rozmowach przez internet.
System zdobywania wiedzy na temat "cyber przemocy" w szkołach jednak nie jest na wystarczająco wysokim poziomie. Tylko 15 proc. szkół ma formalną politykę dotyczącą przeciwdziałania zastraszaniu w sieci, a 22 proc. z nich zapewnia dodatkowe zajęcia uświadamiające, jak niebezpieczne jest to zjawisko.
Według wyników ankiety, dziewczęta i chłopcy mają podobne doświadczenia i wiedzę o przemocy w internecie online i offline. Jednak zdecydowanie dzieci starsze w wieku 13 - 17 lat mają większą świadomość i większe obawy co do terroryzowania w sieci niż ich młodsi koledzy w wieku do 12 lat.
Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w internecie? Podyskutuj o tym na naszym Forum