13 mln osób nie potrafi korzystać z nowych technologii

Aż 13 mln osób w Polsce nie potrafi obsługiwać komputera - wynika z badań społecznych. Ma to negatywny wpływ na rozwój gospodarczy - twierdzi prezes stowarzyszenia "Miasta w internecie" Krzysztof Głomb.

Analfabetyzm cyfrowy jest dużym problemem dla współczesnej gospodarki
Analfabetyzm cyfrowy jest dużym problemem dla współczesnej gospodarkiAFP

Głomb ocenia, że brak umiejętności korzystania z komputera, internetu, telefonu komórkowego, palmtopa czy komunikatora ma niezwykle negatywny wpływ na rozwój gospodarczy kraju i jest czynnikiem, który osłabia rozwój Polski.

Uczestnicy konferencji, która potrwa do piątku (25.06.2010), będą dyskutowali nad tym, co zrobić, aby ludzie mający problemy z obsługą nowych technologii, którzy często są menedżerami firm czy instytucji publicznych, zrozumieli, na czym polega świat doby internetu.

Głomb porównał współczesny analfabetyzm cyfrowy do walki z analfabetyzmem po II wojnie światowej. Może temu zaradzić organizowanie kursów komputerowych i uświadamianie ludziom, że obsługa sprzętów elektronicznych jest naprawdę prosta.

"Podczas konferencji będziemy przekonywać samorządowców do konieczności stworzenia popytu na internet, ponieważ sam dostęp do niego, to nie wszystko" - powiedział Głomb. Jego zdaniem w Polsce jest spory kłopot z tak zwaną elektroniczną administracją, dzięki której wiele spraw urzędowych można załatwić, nie wychodząc z domu. Po części wynika to z faktu, że ludzie nie potrafią korzystać z takiej możliwości. Przykładem może być zeznanie podatkowe, które w tym roku można było po raz pierwszy bez żadnych przeszkód złożyć drogą elektroniczną. Z tej metody skorzystało zaledwie 320 tys. Polaków. Zdaniem Głomba, przyczyną jest nieznajomość płynnej obsługi komputera i internetu.

Uczestnicy konferencji będą również dyskutować o zarządzaniu środkami unijnymi, przeznaczanymi na rozwój społeczeństwa informacyjnego. Jak powiedział Głomb, na rozwój teleinformatyki w Polsce z funduszy unijnych na lata 2007-2013 jest przeznaczone około 15 miliardów zł, w tym 5 miliardów zł na budowę sieci szybkiego internetu. "Wydanie tych pieniędzy nie jest wcale łatwe, bo w Polsce nie mamy doświadczeń w tego typu przedsięwzięciach" - powiedział.

Jak co roku podczas konferencji rozstrzygnięta zostanie kolejna edycja konkursu na najlepszy gminny, miejski i powiatowy serwis www oraz innowacyjne rozwiązania informatyczne w administracji publicznej.

Konferencja "Miasta w internecie" to doroczne, ogólnopolskie forum podsumowujące postępy w realizacji samorządowych inicjatyw na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz inwestycji w systemy teleinformatyczne w regionach, miastach i na wsi. Konferencja potrwa do piątku. Organizatorami XIV Konferencji "Miasta w internecie" są: Stowarzyszenie "Miasta w Internecie", Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas