40-latek - urodziny Intela

40 lat minęło. Swoje urodziny właśnie obchodził największy producent procesorów na świecie - Intel.

Pentium rzeczywiście zrewolucjonizował rynek.
Pentium rzeczywiście zrewolucjonizował rynek.materiały prasowe

Globalna obecność Intela obecnie obejmuje 50 krajów i około 300 biur i fabryk, a 80 procent przychodów pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych. Zespół Intela składa się z około 85000 pracowników z całego świata.

Produkty Intela stały się źródłem niektórych najważniejszych ludzkich innowacji. Dzisiaj mikroprocesory stanowią serce wciąż rozszerzającego się cyfrowego świata, który umożliwia ludziom kontaktowanie się na wiele nowych, zdumiewających sposobów i osiąganie poprzednio niewyobrażalnego wzrostu wydajności pracy.

KRÓTKA HISTORIA INTELA

Lata 1960: Powstaje nowe pogranicze, które wymaga nowych liderów. Uznany naukowiec zakłada firmę, która stanie się globalną potęgą. Tak zaczyna się historia i dziedzictwo Intela.

- 1965 - Gordon Moore, fizyk i chemik zatrudniony w Fairchild Semiconductor, dokonuje ważnego spostrzeżenia - później nazwanego prawem Moore'a - które rewolucjonizuje sprzęt komputerowy.

- 1968 - Gordon Moore i fizyk Robert Noyce zakładają firmę Intel (skrót od INTegrated ELectronics).

- 1969 - do sprzedaży wchodzi pierwszy produkt Intela, bipolarna pamięć RAM wykonana w technologii bipolarnych diód Schottky'ego, i powstaje słynne logo z "obniżonym e".

Lata 1970: Rodzi się mikroprocesor, który stanie się mózgiem komputera PC. Z nową siedzibą główną, zagranicznymi zakładami produkcyjnymi oraz stałym dopływem nowych produktów, Intel wkracza w ten etap jako globalna korporacja.

- 1970 - Intel zakłada siedzibę główną w Santa Clara w Kalifornii.

- 1971 - Intel wprowadza do sprzedaży pierwszy mikroprocesor, 4004.

- 1976 - powstają pierwsze w branży mikrokontrolery - 8748 i 8048.

- 1978 - Intel wprowadza procesor Intel 8086, który staje się branżowym standardem.

- 1979 - Intel debiutuje na liście Fortune 500.

- 1979 - Prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter przyznaje Bobowi Noyce'owi Narodowy Medal Nauki.

materiały prasowe

Lata 1980: Komputery stają się osobiste, a Intel wyznacza kierunek rozwoju branży. Przez całą dekadę komputery PC trafiają do coraz szerszego grona odbiorców. Powstaje filantropijne ramię Intela o zasięgu krajowym, a wkrótce międzynarodowym.

- 1980 - Intel, Digital Equipment Corp. i Xerox wspólnie opracowują Ethernet, aby ułatwić komunikację między komputerami.

- 1981 - IBM wybiera procesor Intel 8088 do swojego pierwszego komputera PC.

- 1988 - powstaje Fundacja Intela.

- 1989 - Intel i860 to pierwszy komercyjny procesor, który zawiera ponad milion tranzystorów.

Lata 1990: Intel staje się powszechnie znaną marką dzięki globalnemu programu marketingowemu ze sloganem, który jest słyszany na całym świecie, co 45 sekund. Procesory stają się coraz potężniejsze, a jednocześnie coraz mniejsze.

- 1991 - rozpoczyna się kampania Intel Inside, dzięki której Intel staje się powszechnie rozpoznawalną marką.

- 1993 - do sprzedaży wchodzi procesor Intel Pentium, który staje się częścią rewolucji multimedialnej.

- 1998 - procesor Intel Pentium II Xeon napędza stacje robocze oraz serwery klasy średniej i wyższej.

- 1999 - Procesory Intel Pentium III i Pentium III Xeon oferują kolejny poziom wydajności.

Lata 2000: szybkie, zaawansowane przetwarzanie danych w coraz mniejszych i bardziej energooszczędnych układach scalonych jest zasługą fundamentalnych przełomów w technologiach produkcyjnych i materiałowych. Wkład Intela w edukację lokalnych społeczności rośnie wraz z globalną skalą działalności firmy.

- 2003 - technologia mobilna Intel Centrino łączy wydajność, długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym oraz zintegrowaną obsługę bezprzewodowych sieci lokalnych

- 2007 - 45-nanometrowy proces produkcyjny Intela oraz technologia krzemowa z metalową bramką o wysokiej stałej dielektrycznej (Hi-K) redefiniują pojęcie tranzystora w procesorach Intel? Core 2 Extreme i Intel Xeon.

- 2008 - Debituje Intel Atom, rodzina małych i enegooszczędnych procesorów, debiutuje w mobilnych urządzeniach internetowych, netbookach i nettopach.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas