65 nanometrów z Intela
Intel wyprodukował pierwsze układy w technologii 65 nanometrów (czyli dwa razy cieńsze niż wykonane w technologii, w której obecnie produkuje sie większosć procesorów). Przedstawiciele firmy twierdzą, że masowa produkcja układów o takim wymiarze technologicznym może ruszyć już w roku 2005. Pierwszymi "dziećmi" procesu technologicznego 65 nanometrów są układy pamięci SRAM. Wyprodukowanie pierwszych egzemplarzy takich układów świadczy o tym, że Intel jest producentem chyba najlepiej przygotowanym do dalszej miniaturyzacji chipów.
Obecnie większość układów powstaje w technologii 130 nanometrów, pojawiają się też pierwsze procesory o wymiarze 90 nanometrów. Informacje o osiągnięciu Intela mogą napawać optymizmem - w ostatnich miesiącach największe firmy miały problemy z produkcją układów nowej generacji. Zarówno Intel, jak i AMD, wprowadziły do swojej oferty 90-nanometrowe procesory z opóźnieniem.
Korzyści z redukcji wymiarów układów scalonych są oczywiste - otwierają szansę na budowę nowych, wydajniejszych układów, równoczesne obniżenie poboru mocy i zmniejszenie kosztów produkcji. Specjaliści Intela oceniają, że samo tylko obniżenie wymiaru technologicznego procesorów - bez żadnych dodatkowych rozwiązań - pozwoli na zwiększenie częstotliwości taktowania układów o 40-50 procent.
(4D)