Coraz więcej piratów
Business Software Alliance (BSA) - organizacja skupiająca największych producentów oprogramowania - podała najnowsze wyniki dotyczące skali kradzieży własności intelektualnej. Odnotowano globalny wzrost naruszeń praw autorskich z 37% w 2000 do 40% w 2001r. Straty w skali globalnej wynoszą niemal 11 miliardów USD. W Polsce natomiast wskaźnik nielegalnego oprogramowania spadł z 54% w 2000 na 53% w 2001 r.
Jak twierdzi wiceprezes Business Software Alliance na Europę, Beth Scott, Europa Zachodnia, mimo, że plasuje się na drugim miejscu na świecie (po Ameryce Północnej) pod względem najniższego wskaźnika łamania praw autorskich, proceder nielegalnego kopiowania oprogramowania w tym regionie wciąż powoduje w skali globalnej 25-procentowe straty przychodów. "Piractwo komputerowe jest cały czas poważnym problemem w gospodarkach krajów zachodnioeuropejskich" - mówi Beth Scott. "Powoduje zmniejszenie liczby miejsc pracy oraz przychodów skarbu państwa z podatku VAT oraz innych podatków. Zwracamy się do Unii Europejskiej o podjęcie stanowczych kroków i stworzenie surowszych praw w ramach mającej wejść w życie dyrektywy wykonawczej (Enforcement Directive). Musimy w ten sposób stawić czoła rosnącemu problemowi piractwa w Europie" - dodał Scott. "W BSA postanowiliśmy sobie za cel prowadzić dynamiczną kampanię edukacyjną ukierunkowaną na klientów i organy wykonawcze na całym świecie. Chcemy dać jasno do zrozumienia, że piractwo to po prostu złodziejstwo".
Niezależne badanie przeprowadzone i opublikowane właśnie przez firmę IPR pokazuje niszczący wpływ stosowania nielicencjonowanego oprogramowania na gospodarkę 85 krajów. Straty spowodowane kradzieżą własności intelektualnej spadły o niemal miliard dolarów - z 11,75 miliarda USD w 2000 r. do 10,97 miliarda USD w 2001 r.
Zmniejszenie strat można przypisać silnej pozycji dolara amerykańskiego, spadkowi cen oprogramowania, dzięki któremu kupowanie oryginalnych programów jest korzystniejsze niż ryzykowanie używania kradzionych kopii. Należy także uwzględnić spadek koniunktury gospodarczej na świecie. Większość strat w przychodach (85%) ponownie stała się udziałem regionów Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i krajów Dalekiego Wschodu.
"Nasze badania prowadzimy od siedmiu lat, ale pierwszy raz spotykamy się z sytuacją, gdy wskaźnik piractwa wzrasta drugi rok z rzędu. Jest to szczególnie niepokojące, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że coraz więcej producentów oprogramowania przenosi systemy dystrybucji do Internetu. BSA chce odwrócić tę tendencję, współpracując z rządami, firmami i organami wykonawczymi na całym świecie".