Dyski SSD odmładzają stare laptopy

Dysk SSD może zwiększyć ogólną wydajność starego komputera aż o 50, a nowego o 27 procent. Kalkulator Zwrotu z Inwestycji SSD firmy Kingston pokazuje jak wydłużyć cykl życiowy komputera.

Kingston Digital zamówiła przeprowadzenie niezależnych testów, których celem było sprawdzenie, w jakim stopniu wymiana tradycyjnego dysku mechanicznego (HDD) na nowoczesny dysk półprzewodnikowy (SSD) wpływa na parametry pracy popularnych notebooków. Wykazały one, że wydajność starszych komputerów przenośnych zwiększa się nawet o 50 proc., a nowych o 27 proc. Aby umożliwić przedsiębiorcom przeprowadzenie podobnej symulacji, Kingston Technology przygotował łatwy w użyciu kalkulator Zwrotu z Inwestycji SSDNow (ROI - ang. Return on Investment). Ma on uświadomić decydentom w działach IT, w że wymiana HDD na SSD zapewnia wręcz natychmiastowy zwrot z inwestycji. Kalkulator jest dostępny na stronach firmy Kingston.

Ceny dysków SSD osiągnęły punkt zwrotny, dzięki czemu produkt ten stał się jeszcze bardziej dostępny dla przedsiębiorstw. Modernizacja sprzętu przy wykorzystaniu półprzewodnikowych dysków SSD pozwala ponieść jedynie jedną trzecią kosztów, związanych z zakupem nowego komputera przenośnego czy stacjonarnego (włączając w to koszty personalne). Dodatkowo, kalkulator Kingston SSDNow ROI pozwala ocenić wpływ zastąpienia dysku twardego dyskiem półprzewodnikowym na ogólną wydajność komputera.

Cena dysków SSD (w przeliczeniu na 1 GB) spadła aż o 50 proc. w ciągu ostatniego roku . Ponadto, firmowe komputery przechodzące na dyski półprzewodnikowe zdecydowanie zwiększają swoją wydajność , a dodatkowo zredukowane zostaje ryzyko związane z awaryjnością dysków mechanicznych. Kalkulator SSDNow ROI został stworzony przez firmę Kingston przede wszystkim z myślą o szefach działów IT. Ma on im dostarczyć danych ułatwiających podjęcie ważnej decyzji - modernizować czy kupić nowe komputery.

Reklama

Kalkulator SSDNow ROI firmy Kingston pozwala na wprowadzenie dokładnych danych o sprzęcie firmy, takich jak: ilość komputerów, koszy personalne związane z obsługą, okresy przestojów związanych z awariami dysków twardych, itp. Dzięki tym informacjom zostanie przeprowadzona analiza wpływu SSD na cykl życia komputerów oraz związany z tym czas osiągnięcia zwrotu z inwestycji. Kalkulator jest dostępny w językach: holenderskim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, polskim oraz hiszpańskim.

Uwagi redakcyjne. Szczegóły testów

Firma Kingston Technology zleciła przeprowadzenie niezależnych testów wydajności we współpracy z wydawnictwem Dennis Publishing. Testy zostały przeprowadzone na dwóch laptopach tego samego producenta, ale wyprodukowanych w różnych okresach. Oba laptopy zostały sprawdzone przy użyciu programu PCMark05, który działa zarówno na systemie Windows XP, jak i Windows 7.

Laptopy przetestowano najpierw z dyskami HDD; następnie, po wymianie pamięci na dyski Kingston SSDNow Serii V o pojemności 64 GB, ponowiono testy. Porównanie wyników pokazuje, jaki wzrost wydajności zapewnia zainstalowanie SSD w laptopie.

Laptop nr 1: (wyprodukowany w 2008 roku) / Model: Dell Latitude D620

- Procesor: Intel Core 2 Duo T7200@2 GHz

- Pamięć: 1 GB, DDR2

- System operacyjny: Windows XP Professional 32-bit

- SATA Interface: SATA 1,5 Gbps

- Dysk HDD 80 GB

Laptop 2: (wyprodukowany w 2010 roku) / Model: Dell Latitude E4300

- Procesor: Intel Core 2 Duo P9400@2,4 GHz

- Pamięć: 4 GB, DDR2

- System operacyjny: Windows 7 Professional

- SATA Interface: SATA 3 Gbps

- Dysk HDD 160 GB

W przypadku starszego laptopa, z systemem operacyjnym Windows XP oraz pamięcią HDD 80GB, zainstalowanie dysku Kingston SSDNow serii V o pojemności 64 GB ma olbrzymi wpływ na zwiększenie wydajności. Testy wydawnictwa Dennis Publishing pokazały, że laptop poprawił osiągi aż o 50 proc.

W przypadku relatywnie nowego laptopa z Windows 7, odnotowano wzrost wydajności o 27 proc. Nie jest to tak spektakularny wynik jak w przypadku dwuletniego laptopa, ale warto pamiętać, że zarówno dysk twardy, jak i procesor w modelu E4300 są nowsze i zdecydowanie szybsze od podzespołów w dwuletnim komputerze przenośnym.

Źródło informacji

Komputer w Firmie
Dowiedz się więcej na temat: 50+ | cykl | laptop | testy | procesor | firmy | wydajność | dysk | laptopy | kalkulator | kingston | SSD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy