Elastyczna klawiatura KeyFlex
Jak może wyglądać klawiatura przyszłości? Możliwe, że jak projekt wielofunkcyjnej, elastycznej klawiatury KeyFlex, która wygrała w konkursie współorganizowanym przez Microsoft i University of the Arts London.
Czy więc rozwój technologiczny, tak mocno oddziaływujący na inne urządzenia elektroniczne, może wnieść coś nowego i zaskakującego do funkcjonalności klawiatury? Okazuje się, że tak., która umożliwić ma zupełnie nowy sposób interakcji człowieka z komputerem. Wykonana z elastycznego materiału klawiatura pod wpływem ściśnięć czy wygięć wykonuje konkretne polecenia, których obecne klawiatury wykonywać nie mogą. Czy tak właśnie będzie wyglądała przyszłość tych urządzeń?
Klawiatura elastyczna
Przed uczestnikami konkursu postawiono zadanie stworzenia innowacyjnej technologii odpowiedzialnej za interakcje człowieka z komputerem - innymi słowy konkurencji dla standardowych myszek i klawiatur. I choć przedstawiono wiele kreatywnych pomysłów - między innymi kapsułę do gier, rozszerzającą otoczenie gry na przestrzeń rzeczywistą czy giętki aparat fotograficzny oparty na wykorzystaniu konceptu ekranów elastycznych - pierwsze miejsce zajął 24-letni Szwed Victor Johansson, który stworzył KeyFlex, projekt klawiatury przyszłości. Została ona zaprojektowana do używania w środowiskach niewymagających kursora, czyli na przykład w systemie Windows 8.
Urządzenie posiada standardowy zestaw klawiszy w układzie QWERTY, ponadto użytkownik ma możliwość skręcania i wyginania elastycznego tworzywa - do każdego z tych ruchów przypisana ma być konkretna funkcja: do obsługi plików multimedialnych, do zarządzania oknami, do korzystania z serwisów społecznościowych. Autor projektu przewidział nawet specjalne ruchy klawiatury, które miałyby umożliwić polubienie postu na Facebooku czy podzielenie się ze znajomymi jakimś plikiem lub linkiem.
Czy to będzie klawiatura jutra?
- Decyzja jurorów o tym, by spośród wszystkich pomysłów, nagrodzić właśnie klawiaturę, najbardziej podstawowe urządzenie sterujące, świadczy, że jego pozycja wciąż pozostaje niezagrożona - nawet mimo praktykowanego obecnie wdrażania technologii sterowania komputerami i telewizorami za pomocą gestów czy głosu - mówi Marcin Gutkiewicz z Microsoft Hardware.
Pierwszą klawiaturą autorstwa Microsoft Hardware wprowadzoną do sprzedaży masowej była Natural Keyboard z 1994 roku, w której ciąg klawiszy przełamany został na pół w celu wspomagania naturalnego ułożenia dłoni i nadgarstków podczas pisania. przez Microsoft Hardware, zespół Microsoft pracował przez 18 miesięcy, podczas których odbywały się liczne testy ergonomiczne i jakościowe.
Elastyczne urządzenia to przyszłość?
Elastyczna klawiatura, to nie jedyne zastosowanie tego typu rozwiązania. Podczas zeszłorocznej konferencji Nokia World w Londynie mieliśmy szansę zobaczyć na własne oczy podobne. Było nim Nokia Kinetic Device, czyli zupełnie inne podejście do telefonów. Zamiast standardowej obudowy i ekranu dotykowego stworzono urządzenie, które obsługujemy poprzez wygięcia obudowy. Zamiast wciskania przycisków "góra" lub "dół", po prostu wyginamy odrobinę telefon. Wchodzenie do aplikacji? Nic trudnego, wystarczy wygiąć telefon od siebie. I tak dalej.
Początkowo wydaje się do bardzo niecodzienne, ale zaskakująco szybko zaczynamy się oswajać z tym pomysłem, a nowa metoda nawigacji jawi się jako ciekawa alternatywa dla przerabianego na setki sposobów interfejsu dotykowego.
Nokia Kinetic Device w akcji: