Energia konwencjonalna może się skończyć

O odnawialnych źródłach energii, gazie łupkowym, innowacjach oraz konkursie Imagine Cup 2010 rozmawiamy z Mirosławem Bielińskim, prezesem Grupy ENERGA.

Energia słoneczna - to jedna z alternatyw, dzięki którym uniezależnimy się od wygasających źródeł
Energia słoneczna - to jedna z alternatyw, dzięki którym uniezależnimy się od wygasających źródełAFP

Słoneczna energia

W mieście Lieberose znajdującym się Brandenburgii 21 sierpnia zostanie uruchomiona największa elektrownia korzystająca z energii słonecznej w Niemczech. Nasi zachodzi sąsiedzi są liderami we wdrażaniu rozwiązań korzystających z energii słonecznej, jednak w dobie kryzysu oraz silnej konkurencji ze strony Chin - interes nie idzie już tak dobrze.

AFP
AFP
AFP
AFP
AFP

INTERIA.PL: Od lat nieustannie rozmawia się o alternatywnych źródłach energii. Jednak wszystko się kończy na rozmowach i skromnych próbach pokroju Toyoty Prius. Kiedy ludzkość rzeczywiście zacznie korzystać z alternatywnych źródeł energii?

- Wychodzimy z założenia, że prędzej czy później ludzie będą zmuszeni do korzystania przede wszystkim z alternatywnych źródeł energii. Nasze z pozoru małe kroki mogą stanowić zapowiedź ekologicznej rewolucji - zwłaszcza, że mentalność młodych jest już dziś zupełnie inna niż jeszcze naszego pokolenia. Dzisiejsi dwudziestolatkowie już mają świadomość, że konwencjonalne źródła energii mogą się kiedyś wyczerpać, a korzystanie ze źródeł odnawialnych jest tak samo efektywne.

- Jako Grupa ENERGA przygotowaliśmy nawet specjalną linię produktów o nazwie Smart Eco, która łączy w sobie pojęcia efektywności, ekonomiczności i ekologiczności. Wierzymy w to, że konsument ma prawo do dialogu z producentem oraz wpływania na jego ofertę.

Ostatnio w Polsce nieustannie słyszymy o gazie łupkowym. Ile jest w tym marzeń o energetycznej potędze Polski, a ile prawdy i faktów?

- Najnowsze szacunki dotyczące złóż gazu łupkowego w Polsce dają podstawy do prognozowania o możliwościach uniezależnienia się od dostaw gazu z zewnątrz. Zapomina się jednak o ogromnych nakładach finansowych , jakie są konieczne do wydobycia tych złóż. Sama ocena opłacalności inwestycji może zająć nawet kilka lat, dlatego sugerowałbym na razie optymistyczną wstrzemięźliwość w tym temacie.

ENERGA wystartowała z programem "ENERGA dla Ciebie", który jest skierowany przede wszystkim na rozwój dzieci i młodzieży. Czy Pan Prezes mógłby podzielić się z naszymi internautami informacjami o tym przedsięwzięciu?

- Program składa się z czterech projektów: Olimpijskiej ENERGI, Fundacji ENERGA, ENERGA Mecenat oraz ENERGA Edukacja. Każdy z nich skierowany jest przede wszystkim na rozwój dzieci i młodzieży. W ramach tych projektów wspieramy młodzieżowe drużyny sportowe, promujemy działania kulturalne, pomagamy zdobyć granty naukowe.

Czy program "ENERGA dla Ciebie" był w jakikolwiek sposób inspiracją dla zaangażowania się ENERGI jako sponsora Imagine Cup 2010? Jaka jest Państwa rola w całym konkursie?

Współpraca z firmą Microsoft przy finałach Imagine Cup wpisuje się w cele naszego programu ENERGA dla Ciebie. Jako Grupa ENERGA staramy się dbać o popularyzację innowacyjnych rozwiązań oraz rozwój otoczenia, w którym działamy. Bez inwestycji w rozwój technologii IT nie jest możliwe sprawne zarządzanie coraz bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami stosowanymi w naszej branży - działamy więc też poniekąd dla siebie. A dodatkowo, będąc sponsorem tak wielkiego i ważnego wydarzenia - bo weźmie w nim przecież udział ponad 300 tysięcy studentów z ponad 100 krajów - możemy wspierać rozwój młodych talentów. To przecież od nich będzie zależał kształt naszej przyszłości.

Jakie najnowsze technologie są wykorzystywane w codziennej pracy ENERGI?

Prędzej czy później ludzie będą zmuszeni do korzystania przede wszystkim z alternatywnych źródeł energii
Mirosław Bieliński, Grupa ENERGA

- Obecnie mamy w swojej ofercie pakiet usług - Energetyczny Dom, który pozwala klientom ENERGI stworzyć ekologiczną mikroelektrownię w ich domu, z wykorzystaniem przydomowych źródeł odnawialnych, takich jak: pompy ciepła, kolektory słoneczne, turbiny wiatru czy ogniwa fotowoltaiczne. W ten sposób klient poza zapewnieniem sobie energii elektrycznej i cieplnej otrzymuje też możliwość odsprzedaży energii do naszej sieci. Ta usługa to dobry przykład użycia rozwiniętych technologii na co dzień w skali mikro.

Jednocześnie prowadzimy duże projekty badawczo-rozwojowe. Obecnie w ramach konsorcjum z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN mamy zamiar opracować unikalne technologie wytwarzania paliw i energii z biomasy i odpadów rolniczych. Efektem projektu mają być prototypowe instalacje pilotażowe, które znajdą w przyszłości zastosowanie w przemyśle.

Jakie są - pokrótce - plany rozwojowe ENERGI na najbliższe lata?

Przede wszystkim chcemy inwestować w energetykę rozproszoną, głównie odnawialną, oraz niskoemisyjną. W ramach tego działania będziemy wspierać budowę farm wiatrowych, elektrowni biogazowych, elektrowni opalanych biomasą czy lokalnych elektrowni wodnych. Pragniemy utrzymać pozycję najbardziej ekologicznego dostawcy energii elektrycznej w Polsce.

Jednocześnie mamy zamiar zoptymalizować rozwój energetyki konwencjonalnej poprzez udział kapitałowy partnerów strategicznych we wspólnych inwestycjach. Przewidujemy między innymi budowę bloku o mocy 1000 MW w elektrowni w Ostrołęce czy budowę elektrowni gazowej o mocy 800 MW, do której pozyskaliśmy już irlandzkiego partnera - firmę ESB International.

-----

Mirosław Bieliński - prezes Zarządu ENERGA SA, ekonomista z 20-letnim doświadczeniu w konsultingu i zarządzaniu.

Grupa ENERGA to holding energetyczny, działający w obszarze wytwarzania, obrotu, dystrybucji i przesyłu energii elektrycznej. Jest on jednym ze sponsorów tegorocznego finału Imagine Cup 2010 w Polsce.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas