Fotografia cyfrowa bez tajemnic [14]

słowniczek terminów związanych z fotografią cyfrową F FAQ Frequently Asked Questions. Międzynarodowy skrót na oznaczenie najczęściej zadawanych pytań. Filtr 1.Przezroczysta, najczęściej barwna płytka ze szkła lub tworzywa sztucznego, umieszczona przed obiektywem celem osiągnięcia konkretnego wpływu na obraz tworzony przez obiektyw. 2.Opcja programu do obróbki obrazu, której użycie prowadzi do konkretnej manipulacji obrazem.

Filtr polaryzacyjny

filtr fotograficzny, którego specyfiką jest przepuszczanie fal świetlnych uporządkowanych w jednym kierunku. Umożliwia redukcję lub nawet wyeliminowanie refleksów od powierzchni niemetalicznych. Innym działaniem jest wzmocnienie nasycenia kolorów, szczególnie błękitu nieba, oraz podniesienie kontrastu.

Filtr UV

filtr fotograficzny, neutralny (bezbarwny), odcinający nadmiar promieniowania ultrafioletowego. Stosowany w słoneczną pogodę, szczególnie w górach lub nad morzem, celem wyeliminowania zaniebieszczenia obrazu. Powszechnie używany jako stale założona osłona frontowej soczewki obiektywu.

Firewire

bardzo szybkie złącze szeregowe, o prędkości transmisji dochodzącej do 50 MB na sekundę. Oznaczone jest również jako złącze IEEE1394, posiada niektóre własności USB, np. Plug-and- Play, czy możliwość przyłączenia do 64 urządzeń.

Firmware

oprogramowanie zapamiętane w ROM aparatu, którego działanie zapewnia funkcjonowanie aparatu cyfrowego.

Fixfokus (Freefokus)

stały fokus. Wyposażono w niego aparaty fotograficzne, które nie posiadają systemu nastawiania ostrości (odległości). Obiektywy takich aparatów posiadają na stałe wyregulowaną odległość i przysłonę tak, że w określonym zakresie odległości daje pełną ostrość wszystkich fotografowanych przedmiotów.

Flash Film Scanner

Nasadka na niektóre aparaty cyfrowe, pozwalająca na digitalizowanie negatywów i diapozytywów 35 mm na drodze reprodukcji fotograficznej.

FlashPath

adapter umożliwiający transfer do komputera zdjęć zapamiętanych na karcie pamięci SmartMedia. Adapter ma gabaryty dyskietki 3,5" i przeznaczony jest do umieszczania w napędzie dyskietek.

Format

W fotografii, format określa wymiary i proporcje boków gotowego obrazu materialnego. W fotografii małoobrazkowej typową proporcją wymiarów obrazu jest 3:2 (format 36 x 24mm), w fotografii cyfrowej natomiast 4:3 (jednak w niektórych aparatach cyfrowych możliwe jest fotografowanie w proporcji 3:2). Mówiąc o formacie gotowego obrazu np. na podłożu papierowym (popularnie nazywanym odbitką), mamy na myśli fizyczny jego rozmiar. Najpowszechniej stosowane formaty, to: 9 x 13, 10 x 15, i 13x 18 cm.

Fotodioda

element półprzewodnikowy do pomiaru lub zamiany światła na prąd elektryczny. Fotodiody mają zastosowanie w skanerach, przetwornikach CCD, światłomierzach.

Fotocela

fotodioda

FreeHand

popularny program graficzny Macromedia.

(opracowano na podstawie materiałów firm: Nikon oraz Euro-Color - przedstawiciela firmy Olympus w Polsce)

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas