IBM autorem najpotężniejszego procesora

Firma IBM poinformowała o powstaniu najbardziej wydajnego na świecie komercyjnego procesora. Czterordzeniowy układ taktowany jest zegarem o częstotliwości 5,2 GHz, a pierwsi klienci otrzymają go już 10 września. Kość będzie montowana w mainframe'ach z rodziny zEnterprise.

Procesor z196 korzysta z 1,4 miliarda tranzystorów, które udało się upakować na powierzchni 512 milimetrów kwadratowych. Układ scalony powstał w laboratorium w Poughkeepsie i będzie produkowany w technologii 45 nanometrów w fabryce w East Fishkill. Poważny udział w pracach nad procesorem mieli też specjaliści z laboratoriów w Austin, Niemczech, Izraelu i Indiach.

Dzięki nowemu procesorowi IBM może zaoferować klientom swój najpotężniejszych mainframe zEnterprise 196 zawiera 96 wspomnianych procesorów. System jest w stanie wykonać ponad 50 miliardów instrukcji na sekundę. Jak zauważa IBM, to aż 17 000 razy więcej, niż highendowy Model 91 z roku 1970.

Reklama

Nowy procesor umożliwił też zwiększenie wydajności zEnterprise aż o 60 proc. w porównaniu z dotychczas oferowanym System z10.

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: układ | procesory | IBM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy