Reklama

IBM: lista technologii, które zmienią nasze życie

Podobnie jak w zeszłym roku, koncern IBM opublikował listę pięciu technologii, które radykalnie zmienią nasze życie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Tegoroczne zestawienie Next Five in Five wygląda następująco:

Technologie pomagające oszczędzać energię trafią do asfaltu, farb i okien: mikroukłady przekształcające energię słoneczną staną się częścią elewacji budynków i dachów, a nawet pojawią się w postaci cienkowarstwowych ogniw rozpuszczanych w farbach.

Kryształowa kula pozwoli zachować zdrowie: w ciągu pięciu lat lekarze będą w stanie przeprowadzić analizę genetyczną każdego pacjenta i wskazać mu, jakiego środowiska lub potraw powinien unikać.

Reklama

Rozmowa z internetem: diametralnie zmieni się sposób surfowania w sieci. Koniec z myszą, touchpadem oraz w ogóle z "ręczną" nawigacją - komendy będziemy wydawać głosowo i to nie tylko komputerom. Tak zwane VoiceSites będą podawać informacje głosowo, a nie je wyświetlać.

Osobisty asystent w sklepie: klienci nie muszą się zdawać na podpowiedzi i sugestie sprzedawcy podczas kupowania ubrań. Żywy asystent stanie się potrzebny dopiero po dokonaniu wyboru: najpierw garderoba będzie kompletowana wirtualnie za pomocą odpowiedniego terminalu; później - już z przymierzalni - da się wysłać zdjęcie do znajomych, którzy ocenią, jak prezentujemy się w nowym ubraniu. Dopiero na koniec wezwie się sprzedawcę, który dostarczy towar.

"Nie" dla zapominania: nowa generacja cyfrowych asystentów pozwoli na łatwe rejestrowanie nie tylko zawartości wizytówek, ale i rozmów służbowych bądź prywatnych albo nawet luźno rzuconych uwag. Te informacje, zgromadzone za pośrednictwem komórki, laptopa, PDA lub innego urządzenia i przeanalizowane przez komputer, pozwolą przypomnieć, że w mijanej właśnie drogerii (wykrytej dzięki modułowi GPS w smartfonie) powinniśmy kupić dezodorant (bo o tym, że się kończy wspomnieliśmy w łazience przed lustrem).

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: IBM | Życie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama