IBM Q System One - pierwszy komputer kwantowy do komercyjnego użytku
Firma IBM zaprezentowała swój pierwszy komputer kwantowy przeznaczony do użytku komercyjnego. IBM Q System One umożliwi klientom wykonywanie obliczeń kwantowych w internecie.
Komputer jest zamknięty w szczelnym sześciokącie ze szkła borokrzemowego o bokach 2,7 m. Ramy obudowy tworzy aluminium i stal. We wnętrzu znajdziemy elektroniczny system stabilizacji, by uniknąć potencjalnych drgań, które mogą prowadzić do zaburzeń w przeprowadzanych obliczeniach. Jest przetrzymywany w bardzo niskiej temperaturze w odizolowanym środowisku, co jest niezbędne dla tego rodzaju technologii.
Komputery kwantowe nie wykonują działań w zwykłych bitach, ale w kubitach - poszczególnych stanach kwantowych, w których nie obowiązują prawa klasycznej fizyki i mogą występować egzotyczne zjawiska, jak np. superpozycja. W IBM Q System one zastosowano wiele niestandardowych rozwiązań, których nie uświadczymy wśród zwykłych komputerach.
IBM Q System One będzie używał 20 kubitów. To sporo, ale nie na tyle, aby osiągnąć tzw. supremację kwantową. Kiedy już to będzie możliwe, komputery kwantowe będą w stanie przeprowadzać obliczenia niedostępne dla najpotężniejszych nawet klasycznych superkomputerów. Obliczenia kwantowe mogą doprowadzić do przełomu w medycynie i cyberbezpieczeństwie. Wielu ekspertów uważa, że potrzeba do tego komputera dysponującego co najmniej 50 kubitami.
Komputery kwantowe mają przewagę nad klasycznymi, ponieważ ich moc obliczeniowa rośnie wykładniczo - dwa kubity mają cztery możliwe stany, 3 kubity mają osiem stanów, a 150 kubitów będzie miało więcej stanów niż jest atomów na Ziemi.