IBM: W ciągu pięciu lat komputery otrzymają zmysł węchu

Jakie będą kolejne innowacje w dziedzinie technologii i informatyki za pięć lat? Na to pytanie IBM stara się odpowiedzieć w wydawanej co roku liście "5 in 5".

Specjaliści IBM uważają, że komputery otrzymają zdolność wykrywania i identyfikacji zapachów w powietrzu
Specjaliści IBM uważają, że komputery otrzymają zdolność wykrywania i identyfikacji zapachów w powietrzu123RF/PICSEL

W tym roku, prognozy IBM koncentrują się na pięciu zmysłach człowieka oraz na sposobie, w jaki mogą być rozszerzone przy pomocy technologii. IBM przewiduje np., że w ciągu pięciu lat, ludzie będą mogli dotknąć i poczuć elementy zdalnie poprzez smartfon:

"Nie możemy przybić piątki hologramowi Tupaca Shakura poprzez telefon - przynajmniej na razie. Wkrótce jednak, telefon będzie mógł naśladować doznania dotykowe dzięki emisji pola wibracji w odległości zaledwie kilku milimetrów od ekranu. Te subtelne wibracje będą wyczuwane jako doznanie dotykowe".

Efekt i zastosowanie? Klienci będą mogli dotknąć materiału, z którego wykonane są ubrania. Stwarza to znakomite pole rozwoju sprzedaży online. 

Komputery mogą się również uczyć zdolności do interpretacji obrazów. Zdolność patrzenia polega na rozpoznawaniu wzorów z serii obrazów. Zastosowanie? Komputery mogą interpretować obraz ludzkiej skóry i szukać struktur, które grożą przekształceniem w raka skóry.

Co ze zmysłem słuchu? IBM przewiduje, że w przyszłości smartfony mogą poprawić zdolność słyszenia użytkownika: "Smartfon powiązany z systemem ultradźwiękowym, może za pomocą fal ultradźwiękowych przesłać głos osoby przez przeszkody i ponownie przetłumaczyć ultradźwięki wprost do odbiorcy wiadomości".

Wreszcie specjaliści IBM uważają, że komputery otrzymają zdolność wykrywania i identyfikacji zapachów w powietrzu. Technologia rozpoznawania zapachu w połączeniu z zastosowaniem systemów edukacyjnych, może pomóc w nauczeniu komputerów identyfikowania warunków uprawnych gleby lub warunków higienicznych w budynkach lub w miastach.

Przewidywania te zapewne mogą się sprawdzić, jednak wiele zależy od tego, czy menedżerowie będą potrafili te ambitne projekty spieniężyć. W takim razie, powinniśmy życzyć nie tylko zapału do badań zespołom naukowym, ale także odwagi w inwestycjach menedżerom, dzięki którym użyteczne technologie mogą się pojawić na rynku.

instalki.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas