Ile zarabiają pracownicy w największych firmach IT

Duże firmy technologiczne słyną nie tylko z innowacyjnych projektów, ale również z przemyślanych systemów motywacyjnych i wysokich zarobków. Czy w Dolinie Krzemowej rzeczywiście można zarobić więcej, niż pracując w innych częściach świata?

Najwięcej zarabiają pracownicy Google
Najwięcej zarabiają pracownicy GoogleAFP

Jak wynika z danych opublikowanych przez serwis Business Insider, wśród firm technologicznych niekwestionowanym liderem jest Google. Spośród ujętych w zestawieniu firm załoga giganta z Mountain View zarabia wyraźnie więcej. Najlepiej wynagradzani pracownicy - inżynierowie aplikacji mogą liczyć na 180 tys. dolarów rocznie!

Jak wyglądają wynagrodzenia u konkurencji? Nieco gorzej mają zatrudnieni na podobnym stanowisku pracownicy serwisu społecznościowego LinkedIn, którzy zarabiają rocznie 155 tys. dolarów. Tuż za nimi znaleźli się inżynierowie z firmy PayPal (152 tys.) oraz z Facebooka (150 tys.) i Apple, na których konta wpływa 140 tys. dolarów rocznie. Najsłabiej wypadł Twitter - inżynierowie aplikacji mogą liczyć na 125 tys. dolarów.

Ciekawie wygląda również zestawienie zarobków w Dolinie Krzemowej z resztą kraju. Różnica na korzyść Kalifornii jest bardzo wyraźna. Specjaliści zajmujący się marketingiem zarabiają w Dolinie Krzemowej ponad 100 tys. dolarów rocznie, a statystyczni pracownicy zatrudnieni na tym samym stanowisku, ale w innym miejscu, około 77 tys. dolarów. Wśród specjalistów najgorzej wynagradzani są graficy - mogą liczyć na 56 tys. dolarów w Kalifornii i tylko 47 tys. poza nią.

Wysokie zarobki są jednak częściowo niwelowane przez równie wysokie koszty życia - np. domy w Dolinie Krzemowej kosztują niemal dwa razy więcej, niż wynosi średnia krajowa. Mieszkańcom Kalifornii doskwiera również wysoki - wynoszący 9,3 proc. - podatek dochodowy dla osób zarabiających powyżej 46,7 tys. dolarów. W wielu innych stanach podatek taki nie istnieje. Dla porównania - w Polsce istnieją dwie stawki podatku dochodowego - 19 i 32 proc.

Łukasz Michalik

Źródło: http://vbeta.pl

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas