Jak przegrywać muzykę z płyt CD na komputer
Masz kolekcję płyt CD, którą chciałbyś zapisać w cyfrowym formacie? Warto skorzystać z któregoś z profesjonalnych programów.
Wielu użytkowników zapewne sądzi, iż dane z płyty audio CD lub DVD są niemożliwe do uruchomienia prosto z dysku twardego komputera. Otóż nic bardziej mylnego, istnieje bowiem metoda potocznie zwana rippowaniem (z ang. "rip" - "pruć"), która pozwala szybko zapisać dane z nośnika na dysk twardy. Oczywiście bardzo trudno stosować taką metodę ręcznie, ale i to nie stanowi problemu, gdyż istnieją odpowiednie programy, które wspomagają cały proces. Nie wolno przy tym zapomnieć, iż tak zrippowana płyta powinna pozostać w naszych zasobach jako dowód na oryginalności wykonanych elementów na dysku.
Coś na puste portfele?
Na świecie nie ma nic za darmo. Jednak rippowanie to dosyć młoda dziedzina obróbki zasobów komputerowych, stąd można jeszcze odszukać całkowicie darmowe rippery. Interesującym programem dla osób niechcących płacić będzie na pewno DeepRipper.
Narzędzie może nie najbardziej okazałe, ale zawierające moduły, które są najbardziej potrzebne do wykonania "twardej kopii" płyty. Jedynym ewidentnym brakiem programu, jest obsługa wyłącznie płyt CD, które coraz częściej zostają wypierane przez dużo pojemniejsze nośniki DVD.
Czas jednak dokładnie opisać program. Jego prosty interfejs daje możliwość szybkiego przygotowania się do stworzenia kopii. Użytkownik w głównym oknie może określić: jaki artysta(Artist), tytuł albumu (Album), rok wydania (Year) oraz gatunek muzyki (Genre), zostanie przypisany do kopii. Po włożeniu płyty do napędu w największym polu w oknie ukazuje się lista ścieżek zawartych na niej. Możemy dzięki temu wybrać, które elementy mają zostać przerobione, a które pominięte. Pozostaje jeszcze kwestia ustawień, te możemy określić poprzez uruchomienie okna ukrytego pod przyciskiem Rip Settings.
W dostępnych trzech zakładkach możemy ustawić format otrzymywanych plików, tempo, tonację, określić maksymalny i minimalny bitrate oraz jakość. W przypadku małej znajomości tych elementów warto wybrać opcję Default, która ustawia elementy na standardowych pozycjach. Program posiada wbudowany odtwarzacz CD, dzięki któremu można przed uruchomieniem procesu można jeszcze raz sprawdzić zawartość płyty.
Czas na najważniejszy moment - naciśnięcie przycisku Rip powoduje wyświetlenie komunikatu, iż wykryte zostały ścieżki, następnie użytkownik musi określić folder, w którym zostaną zapisane pliki. Od tej pory nie ma już wpływu na przebieg pracy programu, musi cierpliwie czekać.
Po ukończeniu procesu rippowania możemy cieszyć się muzyką z naszej ulubionej płyty, bez jej wykorzystywania.
Najlepsze źródło darmowych plików w sieci - megapliki.pl
Coś dla bogatszych?
Jeżeli zasoby naszej kieszeni pozwalają na wydanie pewnej sumy pieniędzy w celu zakupu programu do rippowania audio, to na uwagę zasługuje produkt firmy 1st Benison Software Company, 1st CD Ripper. Widoczna na pierwszy rzut oka różnica pomiędzy opisywanym wcześniej programem a tym, to interfejs, który został wykonany w nieco bardziej ekstrawaganckim stylu.
Nie to jest jednak najważniejsze. Najistotniejsza okazuje się dużo większa ilość opcji konfiguracyjnych oraz nieco szybsza i bardziej stabilna praca podczas rippowania. Cóż można powiedzieć na temat opcji programu? Otóż dla każdego obsługiwanego przez aplikację formatu zapisu dźwięku, użytkownik może ustalić kilka opcji, np. kanał, jakość czy wielkość bitrate. Program pozwala ponadto na ustalenie nazw, w jakie zostaną zaopatrzone tworzone pliki i encoder wykorzystywany do procesu.
Producenci nie poprzestali na tym, wprowadzając do programu moduł automatycznego tworzenia playlisty (w formacie M3U) czy nadpisywania ścieżek o tych samych nazwach. Dla wygody użytkownika aplikacja może po zakończeniu procesu poinformować go o tym odpowiednim dźwiękiem. Użytkownik może pomyśleć, iż program nie daje możliwości odsłuchania wybranej ścieżki, nic w tym dziwnego gdyż autorzy aplikacji - z wiadomych tylko sobie powodów - skrzętnie zamaskowali przyciski służące do startowania i stopowania dźwięku. Znajdują się one w lewym dolnym rogu programu w kolejności: Start, Stop, Poprzednia ścieżka, Następna ścieżka, Wysuń czytnik. Najważniejszym elementem w programie jest znajdujący się w lewym górnym rogu aplikacji przycisk Rip, który uruchamia proces. Postęp procesu widoczny jest w kolumnie status. Mówiąc o programie należy także wspomnieć o kosztach, jakie poniesie osoba chcąca zakupić licencję, jest to mianowicie koszt około 21 euro. W wypadku, gdy użytkownik będzie chciał korzystać z wersji ewaluacyjnej, będzie musiał pamiętać, iż proces rippowania zakończy się na połowie.
Jak widać rippowanie to w żadnym stopniu pochodna czarnej magii. Wręcz przeciwnie, jest to proces bardzo prosty, i przydatny każdej osobie lubującej się w słuchaniu muzyki. Wystarczy odrobina chęci, nieco wolnego czasu, i każdy może cieszyć się muzyką słuchaną prosto z dysku twardego. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie udostępniać tak wykonanych danych osobom trzecim, gdyż będzie to już traktowane jako przestępstwo.