Jak wybrać dobry komputer

Potrzebujesz komputera dobrze dopasowanego do swoich potrzeb? Redakcja magazynu "PC Format" w grudniowym numerze przygotowała obszerny poradnik.

Chociaż osoby korzystające z komputera w domu mają bardzo różne potrzeby, można zaproponować uniwersalną konfigurację laptopa i peceta, która będzie bardzo dobra dla niemal wszystkich. Zakładamy, że nie powinna kosztować więcej niż 3000 zł. Polecane przez nas komputery znajdziesz w tabeli na dole strony.

Jak wybrać komputer

Laptopy do zastosowań domowych kosztują 2500-3000 zł. Mają zazwyczaj ekran 15-16", a także na tyle wydajny procesor i układ graficzny, by można było uruchomić większość aplikacji i gier. Kupując laptopa tańszego, np. za 2000 zł, ryzykujesz, że będzie miał braki. Może mieć procesor poprzedniej generacji, najtańszy układ graficzny, na którym nie uruchomisz żadnej gry 3D, albo za mało pamięci RAM.

Natomiast za laptopy z najwyższej półki nie warto przepłacać. Czasami ich cena jest związana z designem, który nijak się ma do możliwości komputera. Może wynikać też np. z dysku SSD, bardzo wydajnego układu graficznego, z którego nie skorzystasz, albo ekstremalnie szybkiego procesora. Nie oznacza to, że należy unikać droższych komputerów - trzeba je kupować z rozwagą.

Reklama

Pecet do zastosowań domowych również nie powinien być droższy niż 3000 zł, łącznie z monitorem, klawiaturą i myszą. Również w tym przypadku obowiązuje zasada wyboru produktów ze średniego przedziału cenowego. Często wystarczy dołożyć 50-100 zł, by zamiast przestarzałego elementu mieć nowocześniejszy. Natomiast wybór komponentów najdroższych nie jest wskazany, bo płacisz dużo więcej za produkt tylko trochę lepszy.

Laptop do domu

Laptop składa się z wielu komponentów, których niestety nie można dowolnie zmieniać. Dlatego warto dobrze się zastanowić przed zakupem. Jeśli chodzi o procesor, warto wybrać Core i3 lub Core i5 - to układy wydajne i nowoczesne. Mają zintegrowaną grafikę, która pobiera niewiele prądu, a więc pozwala dłużej pracować na baterii.

Laptop powinien też mieć drugi, wydajniejszy układ graficzny, którego będzie można użyć do gier. Może to być Nvidia GeForce GT 240M lub 330M, a także Mobility Radeon HD 5650 lub 5730.

Nowy laptop powinien mieć 4GB pamięci, dzięki czemu nie będziesz musiał dokupować pamięci kilka tygodni po jego zakupie. Zalecana pojemność dysku to ok. 500 GB, takie dyski mają najbardziej korzystny stosunek ceny do pojemności.

Większość domowych laptopów ma ekran o przekątnej 15-16" oraz rozdzielczości 1366x768. Niestety, na ekranie o tej wielkości słabo się gra i ogląda filmy, a mała rozdzielczość utrudnia korzystanie z wielu programów. Jeśli masz nowoczesny telewizor, prawdopodobnie do niego będziesz chciał podłączyć komputer.

Warunki dobrego laptopa do domu spełnia bardzo popularny Samsung R580 (dane techniczne w tabeli poniżej). Jednak niektóre osoby mogą potrzebować laptopa większego albo bardziej mobilnego, dlatego na następnych stronach proponujemy też inne konfiguracje.

Pecet do domu

W przypadku komputerów stacjonarnych oferta sprzętu jest znacznie bogatsza. Dużo produktów ma do zaoferowania AMD, a ich zaletą są bardziej nowoczesne konstrukcje (porty USB 3.0, magistrala Serial ATA III). Wadą jest nie najlepsza wydajność procesorów dwurdzeniowych, a właśnie przy takich procesorach proponujemy pozostać - z reguły mają wyższe częstotliwości pracy niż wielordzeniowe.

Dlatego również w przypadku peceta lepszym wyjściem wydają się układy Intel Core i5. Zaletą jest zintegrowana grafika Intel GMA HD (do jej wykorzystania konieczna jest płyta z chipsetem Intel H55). Drugi plus to technologia TurboBoost, która pozwala zwiększyć wydajność procesora, najbardziej w programach jednowątkowych, a kolejny to spora elastyczność wyboru procesora (do podstawki LGA1566 pasują zarówno najtańsze układy Core i3, jak i czterordzeniowe Core i7 8xx).

Jeśli zechcesz pograć w gry 3D, będziesz musiał nabyć osobną kartę. Do większości gier, uruchamianych nawet w trybie 1920x1080, w zupełności wystarczy karta o średniej cenie, np. Radeon HD 5770/5750 lub GeForce GTX 460 czy Ge-Force GTS 450.

Notebook kontra komputer stacjonarny:

Notebook - plusy i minusy

+ Kompletny zestaw (łącznie z ekranem, klawiaturą, głośnikami itd.),

+ Możliwość mobilnej pracy,

+ Zestaw portów bezprzewodowych,

+ Zabezpieczenie przed zanikami napięcia w sieci,

+ Zazwyczaj dodatkowe oprogramowanie.

- Słabsza wydajność,

- Mała rozdzielczość ekranu,

- Mniej wejść i wyjść,

- Ograniczone możliwości rozbudowy.

Komputer stacjonarny - plusy i minusy

+ Znacznie lepsza wydajność,

+ Monitor Full HD,

+ Pojemny dysk twardy,

+ Więcej różnorodnych interfejsów,

+ Nieograniczone możliwości rozbudowy.

W najnowszym numerze magazynu PC Format znajdziemy dokładny poradnik, krok po kroku, jak kupić komputer, na co uważać i jaka konfiguracja będzie najlepsza A dla chcących samodzielnie złożyć peceta, na płycie DVD znalazł się film instruktażowy.

Spis treści najnowszego numeru PC Format 12/2010

Źródło informacji

PC Format
Dowiedz się więcej na temat: PC Format
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy