Komputer ci zaszkodzi

Aż trzy czwarte pracowników w Europie doświadcza problemów zdrowotnych, wywołanych długą pracą przy komputerze. Wśród najpopularniejszych dolegliwości znalazły się: ból pleców, oczu oraz głowy. Wyniki badania wskazują, że wciąż duża część pracowników nie stosuje się do zaleceń ergonomii, a pracodawcy nie prowadzą dla swoich ludzi szkoleń z tematyki bezpieczeństwa pracy i wymogów zdrowotnych.

article cover
INTERIA.PL

Wielu osobom może się to wydawać oczywiste, ale szkolenia pracowników na temat tego, jak powinni siedzieć pracując przy komputerze, oraz jak ważne jest właściwe ustawienie monitora, powinny być priorytetowymi działaniami pracowników z działu HR i IT.

O tym jak istotna jest kwestia problemów zdrowotnych wywołanych zbyt długą pracą przy komputerze może świadczyć fakt, że tematyką tą zajmuję się nawet organizacje rządowe. Aktualnie ustawodawcy europejscy pracują nad wprowadzeniem zapisów obligujących do większej dbałości o zdrowie pracowników, a instytucje rządowe będą w przyszłym roku wydawać obligatoryjne instrukcje na temat wyposażenia biur pracowników z sektora publicznego.

W aktualnym badaniu aż 44% respondentów przyznało, że pracuje przed ekranem ponad 40 godzin tygodniowo. To dawka powalająca z nóg, tym bardziej więc kluczową rolą staje się potrzeba robienia przez pracownika regularnych przerw w pracy, podczas których wstaje on zza biurka i odrywa się od komputera. Dla osób skarżących się na dolegliwości typowe dla zbyt długiej pracy przy komputerze oraz ich pracodawców, przygotowano sześć wytycznych, które sprawią, że po skończonej pracy zostanie im jeszcze odrobina zdrowia:

1. Sprawdź, czy monitor znajduje się na wysokości twoich oczu, a jeżeli nie, wyreguluj wysokość krzesła.

2. Jasność ekranu powinna być na tyle duża, abyś nie mrużył oczu, ale także nie może cię razić

3. Siedź na wygodnym krześle, z dobrym oparciem dla pleców

4. Zapewnij, aby pracownik mógł obrócić swój ekran, zamiast się wyginać

5. Monitor powinien mieć doskonały kontrast i szeroki kąt widzenia

6. Staraj sie robić regularne przerwy w pracy

(4D)

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas