Koniec problemów z krótkimi kablami USB

Jaka jest wspólna, charakterystyczna cecha większości przewodów? Niezależnie od ich przeznaczenia i budowy można mieć pewność, że w sytuacji gdy będzie się ich bardzo potrzebować, okażą się za krótkie. Rozwiązaniem jest nowy wynalazek, który - choć powstał z myślą o robotach - z powodzeniem powinien sprawdzić się również w naszych domach.

Ten przewód da się rozciągać
Ten przewód da się rozciągaćGadżetomania.pl

Znasz zapewne sytuację, gdy np. po kupieniu drukarki i ustawieniu jej w idealnym z punktu widzenia ergonomii miejscu masz zamiar podłączyć ją do komputera. Nic z tego! Kabel USB okazuje się kończyć kilkanaście centymetrów od docelowego portu. Przesunąć komputer czy drukarkę? A może kupić przedłużacz? Albo sprzęt z modułem Wi-Fi? Nigdy więcej takich problemów!

Skuteczne rozwiązanie powstało w wyniku badań prowadzonych przez firmę Asahi Kasei. Japońska korporacja w kooperacji z firmą Spandex postanowiła znaleźć sposób zasilania humanoidalnych robotów, dopasowujący się do ich ruchów. Konieczne okazało się opracowanie przewodów, których długość mogłaby się zmieniać tak, jak dzieje się to z ludzkimi mięśniami.

Efektem tych prac okazało się opracowanie rozwiązania, które z powodzeniem sprawdzi się zarówno w ruchomych elementach urządzeń, jak i w domu czy biurze przy podłączaniu i zasilaniu różnych sprzętów. Technologia japońskiej firmy pozwala na rozciąganie przewodów o 50 proc. i być może już niedługo zobaczymy ją w działaniu - trwają prace nad zastosowaniem jej w przewodach USB.

Łukasz Michalik

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas