Kopia zapasowa - przezorny zawsze ubezpieczony
Tworzenie kopii zapasowych jest jedną z najskuteczniejszych metod ochrony ważnych danych. Jej skuteczność zależy jednak od tego, w jaki sposób zorganizujemy proces wykonywania kopii oraz z jakich narzędzi skorzystamy.
Przede wszystkim, przydatność każdej z kopii zapasowych zależy bezpośrednio od pewnych parametrów determinujących, czy w sytuacji awaryjnej przywrócenie danych będzie możliwe i zajmie jedynie kilka minut, czy jednak nie uda się ich odzyskać. Podczas tworzenia kopii zapasowych należy zwrócić uwagę na:
- Aktualność: Starsza kopia zapasowa jest zawsze lepsza niż nic, jednak ciężko uważać ją za wysoce użyteczną. Aktualizacja kopii zapasowej jest szczególnie istotna w przypadku plików, nad którymi nieustannie pracujesz. Na przykład, po tygodniu spędzonym na edytowaniu wielostronicowego dokumentu i zatwierdzeniu wszystkich zmian, będziesz niemile zaskoczony, jeżeli okaże się, że straciłeś oryginalny plik i jedyną wersja, którą dysponujesz, jest ta sprzed tygodnia. Oznacza to utratę całotygodniowej pracy i rozpoczęcie jej od nowa.- Niezawodność: Cecha ta jest determinowana przez dobór lokalizacji przechowywania kopii zapasowej. Na pewno powinna być ona inna niż miejsce przechowywania oryginalnej wersji plików. Nie należy więc przechowywać kopii zapasowych na tym samym lub nawet na tym samym urządzeniu co oryginalne pliki. W przeciwnym razie możesz utracić kopie zapasowe wraz ze wszystkimi innymi plikami. Dobrym miejscem przechowywania kopii zapasowych jest zewnętrzny dysk twardy, pamięć lub dysk optyczny - tego typu nośniki danych mają duże pojemności oraz długi okres eksploatacji. Aby jednak zapobiec nieoczekiwanym problemom w przypadku utraty oryginalnych plików, warto regularnie sprawdzać kondycję nośników, na których przechowujemy kopie zapasowe.- Dostępność: Nośnik danych zawierający kopie zapasowe powinien być zawsze pod ręką, aby nie trzeba było tracić czasu na szukanie kopii zapasowych. W dodatku, dostępność kopii zapasowych oznacza również łatwość aktualizacji oraz sprawdzania stanu plików. W celu zapewnienia prawdziwej skuteczności nośnik kopii zapasowych powinien spełniać powyższe kryteria.
Co wybrać? Wybór oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych jest ogromny. Poza standardowymi narzędziami, dostępnymi w niektórych systemach operacyjnych, istnieją specjalne produkty przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych oraz moduły kopii zapasowych stanowiące część zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa.
Specjalistyczne programy mogą oferować szerszy wachlarz funkcji w porównaniu do modułów kopii zapasowych wchodzących w skład pakietów bezpieczeństwa. Tego typu produkty nie są jednak odpowiednie dla użytkowników domowych. Są to z reguły rozwiązania przeznaczone dla bardziej doświadczonych użytkowników, potrzebujących rozwiązania, które poradzi sobie z danymi o bardzo dużej objętości. Użytkownicy decydujący się na zakup specjalistycznego programu do tworzenia kopii zapasowych często także dodatkowo płacą za oprogramowanie antywirusowe zabezpieczające dane przed zagrożeniami płynącymi z internetu. Zintegrowane rozwiązania bezpieczeństwa zawierające moduł kopii zapasowej stanowią korzystniejszy finansowo zakup.
Lokalizacja kopii zapasowej Wybór lokalizacji przechowywania kopii zapasowych ma bezpośredni związek z bezpieczeństwem danych. Dotychczas pomijaliśmy jeszcze jedną, coraz bardziej popularną opcję, mianowicie przechowywanie kopii zapasowych w internecie. Coraz więcej małych i dużych firm oferuje nowoczesne usługi przechowywania danych w chmurze (online). Według badań przeprowadzonych w maju 2012 roku, 21 proc. użytkowników komputerów korzysta z tego typu usług. Oczywiście nie wszyscy wykorzystują chmurę do przechowywania kopii zapasowych, gdyż większość z nich zwyczajnie przesyła na serwer pliki, z których aktualnie korzysta. Niemniej jednak trend ten jest wciąż widoczny.
Przechowywanie w chmurze cieszy się dużą popularnością ze względu na fakt, że umożliwia dostęp do plików z dowolnego miejsca posiadającego połączenie z internetem. Z reguły tego typu usługi wykorzystują interfejs strony lub specjalną aplikację, stworzoną na potrzeby danej usługi. Zdalne serwery są często bardziej niezawodne, ponieważ dysk twardy, pamięć USB lub dysk optyczny zawierające kopię zapasową mogą zawieść w najmniej oczekiwanym momencie, natomiast o dane przechowywane na serwerach dbają profesjonaliści.
Tekst został przygotowany przez ekspertów z Kaspersky Lab