Lista wirusów lipca
Firma ESET opublikowała listę zagrożeń, które najczęściej infekowały komputery użytkowników w lipcu. Raport tworzony jest na podstawie informacji zbieranych od ponad 10 milionów użytkowników programu NOD32 na całym świecie.
Najczęściej atakującym złośliwym kodem według raportu ESET był w lipcu koń trojański Win32/TrojanDownloader.Ani.Gen, który od maja bieżącego roku nieustannie utrzymuje się na pierwszym miejscu omawianego zestawienia. Zagrożenie podstępnie infekuje system operacyjny wykorzystując lukę w obsłudze animowanych kursorów w systemie Windows i instaluje kolejne złośliwe programy na komputerze swojej ofiary.
Drugą pozycję zajął Win32/Rjump.A - groźny backdoor/Trojan (awans z trzeciej pozycji czerwcowego zestawienia), który otwiera dostęp do komputera innym złośliwym programom. Rjump.A potrafi samodzielnie kopiować się na wszystkie przenośne nośniki danych takie jak pendrive lub karty pamięci i za ich pośrednictwem infekować kolejne urządzenia.
Trzecie miejsce w lipcowym rankingu zajęła rodzina zagrożeń INF/Autorun, awansując aż o dwie pozycje w stosunku do poprzedniego zestawienia. Nazwa INF/Autorun używana jest w terminologii firmy ESET do określania rodziny złośliwych programów, które do rozprzestrzeniania się i infekowania komputerów wykorzystują zbiory automatycznego uruchamiania zawarte na różnego rodzaju nośnikach (autorun.inf). Zagrożenia te rozprzestrzeniają się również za pośrednictwem przenośnych nośników pamięci typu pen drive.
Na kolejnych pozycjach uplasowały się: robak Win32/Pacex.gen, adware Win32/Adware/Virtumonde, koń trojański Win32/Obfuscated, adware Win32/Adware.Ezula, oraz adware Win/Adware.Virtumonde.KI.
Lista zagrożeń powstaje dzięki ThreatSense.Net, systemowi zbierania próbek oraz informacji o wirusach od ponad 10 milionów użytkowników programu NOD32 na całym świecie, którzy wyrazili zgodę na raportowanie do laboratoriów ESET. Gromadzone w ten sposób informacje poddawane są analizie statystycznej, na podstawie której powstaje raport pokazujący najczęściej wykrywane zagrożenia w sieci w skali globalnej. Dzięki pomocy użytkowników udało się do tej pory zidentyfikować ponad 10 tys. różnych zagrożeń.