Microsoft radzi, jak podrasować Vistę
W dokumencie w postaci pliku PDF i XPS Microsoft przedstawia kilka znanych od dawna sztuczek, które mogą wpłynąć na prędkość działania Windows Visty.
I tak na przykład użytkownik może wyłączyć uruchamianie się przy starcie różnych programów i usług - ten trik, który działa również w starszych wersjach Windows, jest bodajże jedynym przynoszącym jakieś mierzalne efekty pod względem przyspieszenia działania systemu. Za to wyłączenie efektów wizualnych poprawy prędkości Windows nie przynosi.
W dokumencie znajduje się znana porada, której jednak zastosować pod Vistą się nie da: komputer może pracować szybciej, jeżeli wieczorem nie wyłączymy, a jedynie uśpimy system.
Inne wskazówki wymienione w poradniku rzeczywiście działają, ale niezwykle sporadycznie, np. aktywowanie Readyboost (zastosowanie pamięci USB jako dodatkowego cache'u) albo defragmentacja dysku twardego.
Dokument jest następnym elementem kampanii marketingowej, za pomocą której Microsoft próbuje poprawić zły wizerunek Visty. Wcześniej w ramach tej samej kampanii pojawiło się kilka dokumentów "whitepaper". Były one poświęcone zastosowaniu systemu w firmach albo porównywały funkcje systemowe.
Można w nich jednak było znaleźć tylko oklepane hasła ("Bezpieczniej!", "Szybciej!", "Stabilniej!", "Nowocześniej!") - a do tego nie wszystkie firmy przyjęły je zgodnie z życzeniem Microsoftu: Intel i Daimler już wycofały się ze stosowania systemu.
Całkiem niedawno pojawiła się w internecie strona poświęcona eksperymentowi Mojave. Użytkownicy komputerów, którzy do tej pory nie znali Visty, ale mieli do niej negatywny stosunek, entuzjastycznie przyjęli film wideo prezentujący nową wersję systemu Windows o kryptonimie Mojave. Tak naprawdę był to zmodyfikowany systemem Windows Vista.