Najszybsze superkomputery świata

Są tak szybkie, że nawet nie potraficie sobie tego wyobrazić. Oto najpotężniejsze komputery na świecie.

Fujitsu K - najszybszy superkomputer świata
Fujitsu K - najszybszy superkomputer świataAFP

Moc obliczeniowa najpotężniejszych superkomputerów świata wielokrotnie przerasta możliwości przeciętnych pecetów. Które komputery są najszybsze?

5. Tsubame 2.0

Maszyna zbudowana został przez Tokijski Instytut Technologiczny (tam też się znajduje), we współpracy z firmami NEC i HP. To przedstawiciel drugiej generacji Tsubame stworzony w oparciu o doświadczenia zdobyte przy tworzeniu Tsubame 1, od którego jest zresztą 30-krotnie szybszy. Nie tylko służy do badań prowadzonych w TIT, ale także można go wynajmować do celów komercyjnych. Zbudowany jest z 2816 trzygigahercowych procesorów Intel Xeon 5600 i 4,224 procesorów graficznych Nvidia Tesla M2050.

4. Nebulae

Chińczycy również, o czym będzie też dalej, wpadli na to, by przyspieszać i tak superszybkie już maszyny procesorami graficznymi. Dlatego Nebulae, który stoi w Shenzen, zbudowany jest z procesorów Intel Xeon X5650 oraz procesorów graficznych Nvidia Tesla C2050. Wykonuje on 1,271 biliarda operacji na sekundę.

3. Cray Jaguar

Jaguara postawiono w 2005 roku w Oak Ridge w Tennessee, żeby służył Amerykańskiemu Departamentowi Energetyki. Oparty na 224 256 procesorach AMD Opteron i na specjalnej wersji Linuksa - Cray Linux Environment - Jaguar wykonuje 1,75 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę i wykorzystywany jest do badań nad alternatywnymi źródłami energii oraz zmianami klimatycznymi na świecie.

Mogą z niego korzystać również inne jednostki badawcze. Jednak na trzecim miejscu listy superkomputerów znajduje się przejściowo. Właśnie trwa szeroko zakrojona operacja dołożenia mu kilkuset kolejnych dwunastordzeniowych układów Opteronów oraz 18 000 procesorów graficznych Nvidia GeForce 600 Kepler. Rozbudowa ma kosztować 97 milionów dolarów i zmienić Jaguara w superkomputer o nazwie Titan zdolny do 20 biliardów operacji na sekundę. Czyli, co za tym idzie, najszybszą maszynę na świecie.

2. Tianhe-1A

Przed rozbudową Fujitsu K (o czym więcej za chwilę) zdecydowanie najszybszy komputer na Ziemi. Tianhe-1A znajduje się w chińskim Tiencinie, wykonuje 2,566 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę i składa się z połączonych 14 336 procesorów. Powinno być ich więcej jak na tę moc obliczeniową, ale Chińczycy sprytnie wykorzystali również kilka tysięcy układów graficznych Nvidii, by zyskać na szybkości, a zaoszczędzić na miejscu. Umieszczona w Narodowym Centrum Superkomputerowym maszyna używana jest do badań nad lekami, rakiem, projektowania samochodów, studiów nad formowaniem się galaktyk oraz przewidywaniem huraganów i tsunami.

1. Fujitsu K

Prawdziwy japoński potwór, bardziej przerażający niż Godzilla. Nazwa "K" pochodzi o japońskiego słowa "Kei" oznaczającego 10 biliardów. Dlaczego? Dlatego, że K wykonuje 10,51 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, bijąc kilkukrotnie na głowę wszystkich rywali. Jest to możliwe dzięki 88 tysiącom ośmiordzeniowych procesorów SPARC64 VIIIfx.

Dla porównania Intel Core i7 wykonuje 109 miliardów operacji na sekundę. Co znaczy, że K jest 96 000 szybszy od najszybszych PC. Nie wiadomo ile dokładnie prądu pochłania ta niesamowita maszyna, ale jeszcze kiedy była ona 10-krotnie wolniejsza (bo rozbudowywano ją stopniowo), roczny rachunek za prąd jaki płacił przechowujący ją instytut RIKEN wynosił 9,89 miliona dolarów.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas