Novell walczy z piractwem
Novell Polska proponuje legalizację oprogramowania za pomocą systemów Open Source. Oznacza to możliwość zakupu taniego oprogramowania Open Source, którego jakość i wsparcie techniczne są gwarantowane przez Novella Pozwala to wyjść małym firmom z pułapki "piractwa" bez ponoszenia nadmiernych kosztów.
Novell podjął tę inicjatywę w przekonaniu, że duża część małych firm oraz osób indywidualnych odkłada na przyszłość legalizację używanego przez siebie oprogramowania głównie z powodów finansowych, narażając się w ten sposób na zarzut "piractwa" wraz ze wszystkimi konsekwencjami prawnymi z tego wynikającymi.
Swą legalizacyjną ofertę Novell adresuje szczególnie do tych użytkowników komputerów - zarówno osób, jak i małych firm - którzy bądź nie są pewni legalności posiadanego oprogramowania, bądź nie dysponują wystarczającym budżetem. Jak wykazuje raport IDC i BSA, oferta legalizacyjna Novella potencjalnie powinna zainteresować bardzo dużą grupę użytkowników. Co prawda, według tego raportu Polska nie należy już do światowej czołówki krajów nieprzestrzegających praw licencyjnych, jednak nadal lokuje się w środku tabeli z wysokim współczynnikiem piractwa software'owego wynoszącym 58 proc.
Na bieżącą propozycję legalizacyjną Novella składają się trzy produkty Open Source:
Ta najnowsza, spolszczona wersja sytemu Linux dla użytkowników domowych obsługuje komputery z procesorami 32- i 64-bitowymi (AMD Athlon 64 i Intel EM64T). Zawiera także 3500 starannie dobranych i przetestowanych programów użytkowych służących wielorakim zastosowaniom. Więcej informacji, w tym zasady nabywania produktów w ramach kampanii legalizacyjnej są dostępne w Internecie na stronie http://www.novell.pl/legalizacja