Nowe szaty Intela

Intel zapowiada dalszy rozwój technologii SoC czyli System on Chip, oraz kontynuację technologii 45 nm. Priorytetem pozostanie również technologia WiFi, oraz rozwiązania mające na celu powstanie urządzeń klasy MID czyli Mobile Internet Device. Konkurencja firmy Intel zaczyna mieć problem.

Prace Intela mogą upowszechnić łączność bezprzewodową. Epoka drutu i kabla odejdzie do lamusa
Prace Intela mogą upowszechnić łączność bezprzewodową. Epoka drutu i kabla odejdzie do lamusaAFP

Porównanie poprzednich technologii pokazuje, że obecnie stosowana platforma Nehalem wchłonęła wiele odrębnych komponentów z poprzednich epok technologicznych. Technologia procesorowa Nehalem zawiera m.in. zapomniany dzisiaj co-procesor czy kontrolery pamięci.

Atom integruje

Technologia SoC wykorzystując takie rozwiązania jak Atom Core, daje szansę upakowania wielu funkcjonalności w jednym układzie scalonym. W jednym zintegrowanym chipie pracują m.in. układy odpowiedzialne za poszczególne rodzaje pamięci (high density memory, high speed memory), regulację poboru mocy czy układ komunikacji bezprzewodowej.

Radiowa rewolucja WiFi

Intel zakłada, że obecne standardy komunikacji WLAN oraz WWAN przejdą w technologię konfigurowalną CMOS wspomaganą antenami odbiorczymi o regulowanej charakterystyce. Obecnie anteny zbierające sygnał są urządzeniami pasywnymi. Zmiana technologii anten na regulowalną, spowoduje, że faktyczny dostęp do sieci będzie możliwy "w dowolnym czasie, gdziekolwiek, przez kogokolwiek".

Trzeba przyznać, że wizja pełnej mobilności z dostępem do Internetu "wszędzie" jest ekscytująca. Takie podejście spowoduje, że sam dostęp do sieci będzie automatyczny i nie obarczony koniecznością posiadania dużej wiedzy technicznej. Dziś bowiem wielkim problemem jest przyjazność obsługi i komunikacji z siecią. Wizja Intela idzie więc w kierunku uproszczenia.

Jakie urządzenia jak szybko

Praktycznie rewolucja technologiczna Intela może oznaczać, że następna generacja komunikacji WLAN będzie prostsza i mniej podatna na zakłócenia. Standardem stanie się komunikacja pomiędzy poszczególnymi urządzeniami jak monitory, PDA czy drukarki przez technologię Wi-Fi. Epoka drutu i kabla odejdzie do przeszłości.

Mówi się o technicznej możliwości bezprzewodowego przesyłania plików typu DVD z prędkością 3 GB/s w czasie mniejszym niż 15 sekund. Pierwszy konwerter ADC (analog to digital converter) w technologii 45 nm CMOS pozwala na przesył 7 bitowy z prędkością 2,5 GB/s.

W konsekwencji efektem pozytywnym dla użytkownika będzie bez wątpienia niższy koszt eksploatacji energetycznej urządzeń oraz wzrost ich sprawności.

Cezary Tchorek-Helm

Komputer w Firmie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas