Programiści z podstawówki
Specjaliści IT i programiści od lat zajmują czołowe pozycje w rankingach najbardziej potrzebnych i najlepiej zarabiających grup zawodowych. Najwyraźniej przedstawiciele młodego pokolenia podświadomie o tym wiedzą, bo ponad 300 z nich wzięło udział w turnieju programowania "Potyczki z komputerem", którego finał odbył w gdańskiej siedzibie Intela.
Według danych Eurostatu, 70 proc. Polaków w grupie wiekowej 16-74 korzystało kiedykolwiek z komputera. To lepszy wynik, niż w przypadku Grecji, Rumunii, czy Bułgarii, co nie zmienia faktu, że plasujemy się poniżej średniej unijnej, wynoszącej 75 proc. Podobne dysproporcje zaobserwować można w odsetkach osób, które kiedykolwiek napisały program komputerowy. Wśród młodych Polaków (16-24 lata) jest ich 16 proc., zaś w grupie wiekowej 16-74 - 6 proc. (dane dla całej Unii to odpowiednio 20 i 10 proc.).
Młodszym osobom wykonywanie skomplikowanych czynności na komputerze przychodzi znacznie łatwiej, co udowodnił również konkurs "Potyczki z komputerem", którego finał odbył się 27 maja w Gdańsku. Zwycięzcy z różnych kategorii wiekowych: Hubert Niepomnik (klasy 1-3 szkoły podstawowej), Michał Kostyk (klasy 4-6) oraz Marcin Wierzbicki (gimnazjum), mieli za zadanie ułożyć algorytm do programu komputerowego. W gdańskiej siedzibie Intela rywalizowało ze sobą łącznie 30 uczniów z województwa pomorskiego.
"Przedsiębiorstwa powinny dawać dzieciom i młodzieży możliwości rozwoju zainteresowań. Podczas gdy na zajęciach szkolnych i w konkursach przedmiotowych nacisk kładzie się głównie na teorię, u nas decydują umiejętności praktyczne, które w niedalekiej przyszłości zadecydują o tym, jak dana osoba wykonywać będzie swoją pracę. Z ogromną satysfakcją obserwuje się zmagania tak młodych osób, które wykonują niezwykle skomplikowane zadania, nawet jeśli ma to konwencję zabawy. Takie zainteresowania bardzo dobrze wróżą na przyszłość" - powiedział Juliusz Kornaszewski, Intel PR Manager, Central and Eastern Europe.
Obok "Potyczek z komputerem" Intel aktywnie angażuje się w projekty edukacyjne skierowane do studentów. Firma współpracuje z Politechniką Gdańską, a także Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych, jej najbardziej doświadczeni pracownicy prowadzą gościnnie wykłady na temat programowania i grafiki komputerowej. Intel rozmawia również z uczelniami na temat lepszego dopasowania programu nauczania na kierunkach technicznych do wymagań rynku pracy.
Firma wspiera także Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym, jest też partnerem strategicznym Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory, którego laureaci biorą udział w Intel International Science and Engineering Fair - najważniejszych na świecie targach uczniowskich projektów naukowych i inżynieryjnych. W tegorocznej edycji tej ostatniej imprezy, w której brało dział 1 500 uczniów z całego globu, 17-letnia Polka Kinga Panasiewicz zajęła II miejsce w swojej kategorii.
"Angażując się w projekty edukacyjne, Intel nie tylko dba o rozwój pasji i umiejętności dzieci oraz studentów, ale jednocześnie inwestuje w kapitał ludzki. To inwestycja długoterminowa, ale nie mamy wątpliwości w jej opłacalność" - podsumowuje Juliusz Kornaszewski.