Prototyp komputera Apple 1 sprzedany na aukcji za prawie 3,2 miliona złotych

Serwis aukcyjny Charitybuzz sprzedał kilka dni temu stary, lecz wyjątkowy komputer - Apple 1. Jest to najprawdopodobniej pierwszy produkt firmy Apple oraz jeden z pierwszych komputerów osobistych na świecie.

Mówimy o maszynie, która jak na dzisiejsze standardy po prostu nie nadaje się do użytkowania m.in. z tego powodu, że posiada 4 KB pamięci RAM. Cztery dekady temu komputery te pojawiły się w sklepach i można było je zakupić za 666,66 dolara. Wyprodukowano około 200 takich urządzeń - większość udało się sprzedać. Do dnia dzisiejszego przetrwało około 60 z nich.

Wystawiony na serwisie aukcyjnym Charitybuzz komputer Apple 1 jest wyjątkowy, ponieważ najprawdopodobniej jest to prototyp, czyli egzemplarz wykonany jeszcze zanim rozpoczęto produkcję. W 2014 roku inny komputer Apple 1 sprzedano na aukcji Bonhams za 905 tysięcy dolarów.

Reklama

Jednak prototyp jednego z pierwszych komputerów na świecie został sprzedany za mniejszą sumę - ponad 815 tysięcy dolarów, choć liczono na przynajmniej milion dolarów. Zestaw posiadał płytę główną, oryginalną dokumentację i instrukcję, zasilacz oraz akcesoria, w tym dwie kasety, zawierające program BASIC oraz gry Blackjack i Star Trek.

Tylkonauka.pl
Dowiedz się więcej na temat: Apple | Apple One

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy