Raspberry Pi 4 z nowym procesorem

Każdy kto w planuje kupno kompaktowego komputera Raspberry Pi 4, powinien zwrócić uwagę na numery seryjne urządzenia. Producent wprowadził pewne zmiany w specyfikacji urządzenia, które obejmują użycie innego procesora.

Komputery osobiste zwykle kojarzą się dużą, prostopadłościenną obudową, w której kryją się wnętrzności. Nie jest to jednak żadna reguła. Komputery mogą być kompaktowe i nie jest tu mowa o laptopach. Firma Raspberry zajmuje się produkcją PC, które są wielkości karty kredytowej i wyglądają jak goła płyta główna. W rzeczywistości znajduje się tam wszystko, co jest potrzebne do prawidłowego działania komputera.

Raspberry wprowadziło po cichu zmiany do swojego modelu Pi 4. Jako pierwszy spostrzegł je  i opublikował deweloper aplikacji Jeff Geerling. Kupując urządzenie zauważył, że numer seryjny różni się nieco od tego, który zapamiętał podczas poprzednich zakupów. Wcześniej Raspberry Pi 4 było oznaczone jako 2711ZPKFSB06B0T, a teraz jest 2711ZPKFSB06C0T. Różnica w oznaczeniu znajduje się w przypadku litery B, która została zamieniona na C. W dalszej analizie ujawniono, że nowy chipset jest tym samym, który można znaleźć w Raspberry Pi 400, czyli w komputerze wbudowanym w klawiaturę.

Reklama

Jak to wpływa na działanie Raspberry Pi 4? Zmiany są niezauważalne, lecz są. Przede wszystkim istnieje potencjał na zwiększenie mocy urządzenia, gdyż nowy SoC cechuje się wyższą prędkością zegara i nieco lepszym odprowadzaniem ciepła.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Raspberry | komputery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy