Siedem razy Xeon
Intel wystartował z siedmioma procesorami Intel Xeon z serii 7400, produkowanych w procesie technologicznym 45 nanometrów (nm).
W jednym układzie może znaleźć się nawet sześć rdzeni, które współpracują z 16MB współdzielonej pamięci podręcznej. Parametry te sprawiają, że aplikacje tworzone z myślą o zwirtualizowanych środowiskach i przetwarzaniu dużej ilości danych, np. bazy danych, systemy business intelligence, ERP i oprogramowanie do konsolidacji serwerów, odnotowują wzrost wydajności, dochodzący w niektórych wypadkach do niemal 50 procent.
Platformy bazujące na tych procesorach mogą być rozszerzane do 16 gniazd procesorowych, co umożliwia tworzenie serwerów o 96 rdzeniach. Oznacza to niezwykłą skalowalność, znaczną liczbę wątków obliczeniowych, olbrzymie zasoby pamięci i niezrównaną niezawodność w korporacyjnych centrach danych.
Platforma do wirtualizacji
Nowe procesory z serii Xeon 7400 przynoszą wzrost wydajności przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii. Było to możliwe dzięki zastosowaniu technologii produkcyjnej 45nm high-k oraz przeprojektowanych tranzystorów, w których wykorzystano metalowe bramki typu high-k (o wysokiej stałej dielektrycznej), zbudowane z użyciem hafnu.
Procesory dostępne są w wersjach z taktowaniem dochodzącym do 2,66 GHz oraz zużyciem energii ograniczonym nawet do 50W. W ofercie można znaleźć m.in. pierwszy 6-rdzeniowy układ kompatybilny ze standardem x86, który zużywa 65W energii. Przekłada się to na niecałe 11W na rdzeń. Platformy dostępne są w wersji do montażu w szafach typu rack, w obudowach wieżowych i serwerach kasetowych.
Ceny układów z rodziny Xeon 7000, przy zakupie 1000 sztuk, kształtują się w przedziale od 856 USD do 2729 USD.