Siedemdziesiąte urodziny Clive'a Sinclaira

Brytyjski wynalazca, przedsiębiorca i pionier informatyki, Sir Clive Marles Sinclair, w ten weekend skończył 70 lat. Dzięki domowym komputerom ZX80, ZX81 i ZX Spectrum zyskał on sobie także w Polsce prawdziwych fanów.

Clive Sinclair urodził się 30 lipca 1940 roku w rodzinie, dla której technika nie była niczym obcym, Dziadek i ojciec byli inżynierami, przy czym ojciec nie osiągnął szczególnych sukcesów jako przedsiębiorca. Rodzina często się przeprowadzała, a młody Clive musiał pracować po szkole. Naprawiał między innymi radia i wzmacniacze. Jeszcze przed ukończeniem szkoły wpadł na pomysł, aby wysyłkowo sprzedawać elektroniczne zestawy dla majsterkowiczów-entuzjastów. Pierwsze pieniądze zarobił w 1958 roku jako autor w wydawnictwie, które publikowało podręczniki do elektrotechniki. Praca pozwoliła Sinclairowi między innymi na wydanie ćwiczeń do sprzedawanych przez niego zestawów.

W roku 1961 Sinclair założył firmę Sinclair Radionics sprzedającą podzespoły dla małych radioodbiorników tranzystorowych. Później przyszedł czas na kieszonkowy kalkulator Sinclair Executive, który przynajmniej w Wielkiej Brytanii odniósł rynkowy sukces. Następny w kolejności był multimetr dla majsterkowiczów i jeden z pierwszych zegarków elektronicznych, który jednak okazał się klapą ze względu na niedokładność. Po nieszczególnie udanym kieszonkowym telewizorze Sinclair wraz z nastaniem epoki domowych mikrokomputerów modelem MK14 zainicjował dochodową działalność produkcyjną. W końcu przyszła kolej na wspomniane już ZX80 i ZX81, które w Europie stały się prawdziwym handlowym hitem i zapewniły Sinclairowi wielu wiernych fanów. Mniej udany był za to wprowadzony w 1984 roku Sinclair QL - komputer z obsługą sieci i pakietem biurowym firmy Psion. Po sprzedaży firmy komputerowej Amstradowi Sinclair skonstruował w 1987 roku swój ostatni komputer, Cambridge Z88, który był używany przede wszystkim przez dziennikarzy jako maszyna do pisania: osiem linijek po 80 znaków wystarczyło do pisania artykułów.

Po okresie komputerowym Sinclair zajął się produkcją odbiorników satelitarnych, wynalazł elektryczny rower Zike, elektroskuter C5, a w końcu składany rower A-Bike, którego dumni właściciele nie mogli ścierpieć, kiedy ktoś określał pojazd mianem składaka.

W roku 1983 Clive Sinclairowi nadano tytuł szlachecki. W wywiadzie udzielonym w lutym tego roku dziennikowi "Guardian" Clive Sinclair przyznał, że w ogóle nie używa komputera. Sir Sinclair obchodzi urodziny z Lady Sinclair, która jest znaną wielbicielką smartfonów.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas