Sunway BlueLight MPP - chiński potwór ze świata IT

Chińskie przedsiębiorstwa bardzo dobrze radzą sobie na polu biznesu i technologii, a kraj mimo ustroju socjalistycznego może rywalizować z największymi potęgami Zachodu. Najlepszym dowodem na to jest nowy chiński twór. Sunway BlueLight MPP to jeden z najszybszych komputerów świata. Co potrafi i dlaczego jest wyjątkowy?

Nowy chiński superkomputer, uruchomiony niedawno w Narodowym Centrum Superkomputerów w Jinan, to sprzęt klasyfikujący się na 13 miejscu wśród najszybszych komputerów świata. Co najciekawsze - maszyna została w całości złożona z chińskich podzespołów. We wnętrzu zainstalowano m.in. 8700 mikroprocesorów ShenWei SW1600 o łącznej wydajności ponad biliarda FLOP-ów, zaprojektowanych i przygotowanych przez inżynierów z Szanghaju.

Jack Dongarra, autor projektu listy TOP500 skupiającej najszybsze komputery świata, uważa, że maszyna będąca sprzętem w całości złożonym z chińskich części jest zaskoczeniem. - Przygotowanie takiego systemu chłodzenia we właściwy sposób jest bardzo, bardzo trudne. Podobny system może ochłodzić maszynę o wydajności eksaflopsa - uważa Steven Wallach z firmy Convey Computer.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że Sunway BlueLight MPP to dopiero początek i wkrótce Chińczycy zaatakują pierwsze pozycje na liście najszybszych komputerów świata.

Paweł Żmuda

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Komputer kwantowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy