Tablety stanowią zagrożenie dla firm?
RSA Data Loss Prevention 9.0 to nowy produkt do zarządzania ryzykiem w firmowej sieci, który pojawił się w ofercie RRC Poland, dystrybutora zaawansowanych systemów IT. Wersja 9.0 wyposażona jest w kilkadziesiąt nowych funkcji. Zapewnia administratorom sieci możliwość przetwarzania informacji o smartfonach, tabletach i wirtualnych pulpitach. Dodatkowo analizuje też ruch generowany z i do portali społecznościowych.
Nowe funkcje wprowadzono, gdyż pracownicy firm coraz częściej używają takich urządzeń mobilnych, jak smartfony i tablety. Tego typu sprzęt może znacznie zwiększyć produktywność pracownika, ale stanowi też wyzwanie dla osoby, która zarządza infrastrukturą IT w przedsiębiorstwie. W przypadku pracowników terenowych odbywa się na bieżąco wymiana ogromnych ilości danych pomiędzy firmowymi serwerami a sprzętem mobilnym. Tego typu dane, zwykle krytyczne z punktu widzenia bezpieczeństwa, muszą być dobrze chronione i właściwie zarządzane.
- To nie jedyny problem. Coraz częściej zdarza się, że pracownicy korzystają z serwisów społecznościowych, piszą blogi, udzielają się na forach internetowych, współdzielą pliki i foldery. W konsekwencji administrator nie wie, co dzieje się w niektórych obszarach infrastruktury IT. Na przykład, jakie pliki pracownicy ściągają na własne iPady - tłumaczy Ewa Turewicz z RRC Poland.
RSA Data Loss Prevention 9.0 pomaga organizacjom ograniczyć ryzyko poprzez bardziej precyzyjną analizę różnych aplikacji, ale bez stosowania tzw. agentów (które trzeba osobno wgrywać na każdy firmowy sprzęt). Z danych RSA wynika, że najbardziej podatne na utratę danych są programy pocztowe. Dlatego nowa wersja systemu DLP wspomaga administratorów IT w monitorowaniu strumienia e-maili pod kątem ochrony ważnych danych.
Dodatkowo, nowa wersja rozwiązania RSA uzupełnia istniejące instalacje Archera. Wprowadzono też funkcje skanowania usług Microsoft SharePoint i Microsoft Exchange. Narzędzia te umożliwiają organizacjom zarządzać ryzykiem, spowodowanym rozproszeniem informacji po licznych bazach danych, w sposób efektywny pod względem finansowym.