"Trzyrdzeniowe" plany AMD

Producenci płyt głównych po raz kolejny stali się ciekawym źródłem informacji na temat nadchodzących trzyrdzeniowych procesorów AMD, które pojawią się w 2008 i w 2009 roku. Znamy już nazwę kodową nowych procesorów oraz ich specyfikację.

Pierwszym trzyrdzeniowym procesorem, nie tylko AMD, ale i na świecie będzie procesor o nazwie kodowej Toliman. Wykonany zostanie przy użyciu 65-nanometrowego procesu technologicznego i będzie przeznaczony do pracy z podstawką Socket AM2+. Procesor posiadać będzie prawdopodobnie 2 MB pamięci cache trzeciego poziomu, która będzie współdzielona między wszystkie rdzenie. Jego premiera nastąpi już pod koniec marca przyszłego roku.

Życie procesu technologicznego 65 nanometrów zakończy się wraz z 2009 rokiem, kiedy to AMD planuje przejście na nowszy proces 45 nanometrów. Również w tym roku pojawi się trzyrdzeniowy procesor AMD o bliżej nieznanej nazwie kodowej, który przeznaczony będzie już na nową podstawkę Socket AM3. Zasadniczą różnicą będzie możliwość pracy nowego procesora z pamięciami DDR2 oraz DDR3. Umożliwi to wbudowany kontroler pamięci. Premiera, jeśli nic się nie zmieni, ma nastąpić w połowie 2009 roku.

Reklama

Producenci płyt wskazują przy okazji, że sukces trójrdzeniowych procesorów będzie zależeć od stosunku wydajności do ceny i względem procesorów dwu i czterordzeniowych .

PCArena.pl
Dowiedz się więcej na temat: Procesor | plany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy