VIA szyfruje dane

Nowy procesor Via Technologies - model C3 1GHz - ma zintegrowany generator liczb losowych "Padlock", służący do szyfrowania danych. Twórcy oprogramowania mogą wykorzystać "Padlock" w procesach szyfrowania. Pomoże w tym narzędzie programistyczne udostępnione przez producenta procesora. VIA jest przekonana, że "Padlock" znajdzie wiele zastosowań - od komputerów po elektronikę użytkową. Wprowadzenie podobnych mechanizmów w swoich produktach zapowiedziały już m.in. Intel i Transmeta.

article cover
INTERIA.PL

Zainteresowanie zwiększaniem bezpieczeństwa danych nie słabnie, a obawy przed wyciekiem poufnych informacji podsycił opublikowany niedawno raport studentów MIT, którzy ze starych dysków twardych kupionych w Internecie odzyskali tysiące numerów kart kredytowych. Nowy procesor VIA to jednak nie tylko zwiększone bezpieczeństwo, ale też lepsza wydajność. Według zapewnień producenta, oparty na nowym rdzeniu Nehemiah chip działa o 20% szybciej od poprzedników przy obsłudze aplikacji biurowych i aż o 50% szybciej przy pracy z multimediami. Chip został wyprodukowany w technologii 0,13 mikrona, jego pobór mocy wynosi 11,25 W.

Układ C3 1GHz do sprzedaży trafi pod koniec miesiąca. Tradycyjnie będzie to jeden z najtańszych procesorów na rynku - jego cena wyniesie około 35 - 45 USD. Procesory C3 coraz częściej znajdują zastosowanie w małych, tanich komputerach oferowanych na rynkach USA i Europy Zachodniej. Znaczna część produkcji wciąż jednak trafia do Indii i Chin.

(4D)

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas