Vista w notebooku - dobrze czy źle?
Przetestowaliśmy komputer ICom, model PrestigeBook 7510, który został "uzbrojony" w Vistę. Czas przekonać się, czy nowe Okna są dobrym wyborem dla posiadaczy notebooków.
Vista na pokładzie
Należy wspomnieć, że Windows Vista to także lepsze bezpieczeństwo. Microsoft wprowadził funkcję User Access Control (UAC). Jest to kontrola praw użytkownika, która zwiększa poziom zabezpieczeń systemu, wyświetlając dodatkowe okienko potwierdzające chęć wykonania operacji potencjalnie niebezpiecznej dla stabilności. Do dyspozycji otrzymujemy też bezpieczniejszego klienta poczty e-mail, potrafiącego wykrywać spam, a także przeglądarkę internetową Internet Explorer 7.0. Nowy browser oferuje w porównaniu z poprzednim nie tylko wyższe bezpieczeństwo, ale i dysponuje szeregiem nowych opcji - m.in. zakładkami, dzięki którym lepiej surfuje się w internecie.
Miłośnicy gier będą mogli natomiast skorzystać z graficznych możliwości najnowszego interfejsu programistycznego API (Application Programming Interface) - DirectX 10. Najważniejsze zmiany w DirectX 10 to usunięcie ograniczeń liczby obiektów, które można jednocześnie umieszczać w scenie gry, a także szybsze przetwarzanie sceny 3D, skrócenie czasu przetwarzania instrukcji w bibliotekach i sterownikach kart graficznych oraz wprowadzenie nowego modelu cieniowania, Shader Model 4.0. SM w wersji 4.0 wprowadził sporo zmian w sposobie programowania - m.in. zwiększył liczbę rejestrów oraz sposobów zagnieżdżania pętli. Daje to możliwość pisania bardziej skomplikowanych programów, a w efekcie - tworzenia znacznie ładniejszej grafiki. To jednak temat na oddzielny artykuł.
Czy jesteś Ready?
Pierwsze wrażenie
Na górnej klapie notebooka ICom PrestigeBook 7510 znaleźć można logo producenta, które jest jedynym ozdobnym elementem czarnej obudowy. Po otwarciu pokrywy raczej nic szczególnego nie rzuci nam się w oczy - komputer nie został wyposażony w jakieś oryginalne dodatki lub funkcje. Model PrestigeBook 7510 nie posiada pełnej klawiatury (brak części numerycznej), na czym ucierpią przede wszystkim użytkownicy, którzy korzystają z telefonii internetowej VoIP. Z kolei sama obudowa została dobrze zaprojektowana. Po zamknięciu laptopa wszystkie diody są widoczne, aby poznać stan ładowania baterii, nie trzeba więc podnosić pokrywy.
Jeśli chodzi o pisanie na recenzowanym sprzęcie, to wrażenia są pozytywne. To oczywiste, że notebookowe klawiatury nie są tak wygodne i ekonomiczne jak zewnętrzne, ale musimy przyznać, że ta zastosowana w IComie przypadła nam do gustu. Laptop jest nieco pochylony, a - co za tym idzie - klawiatura także. Dzięki temu pisanie jest w miarę wygodne.
ICom PrestigeBook 7510 posiada bardzo dobry touchpad. Jest on na tyle duży, że nie trzeba odrywać palca, by przemieścić kursor z dołu do góry ekranu. Już po pierwszym uruchomieniu mamy też możliwość skorzystania ze specjalnego wydzielonego paska, który pełni funkcję kółka typowej myszki komputerowej - rozwiązanie to pozwala przewijać strony WWW, dokumenty czy pozycje listy.
Trudno dziś wyobrazić sobie pracę z myszą bez możliwości użycia kółka, a ,o dziwo, niektórzy producenci wciąż zapominają o dodaniu tej funkcji do laptopa, lub zwyczajnie nie dostarczają sprzętu z zainstalowanymi sterownikami. Wówczas wielu użytkowników zapomina bądź zwyczajnie nie wie o tym, że funkcję przewijania można uzyskać na niemal każdym komputerze przenośnym. Jest to możliwe, ponieważ większość notebooków posiada urządzenie wskazujące firmy Synapsis lub Apls. To z kolei świadczy o tym, że wystarczy tylko wgrać sterowniki do obsługi touchpada. - Umożliwią one stworzenie obszarów "wirtualnego przewijania", nie tylko w pionie, ale i w poziomie.
Prezentacja na bardzo dobry?
Nie mogło też tu zabraknąć dodatkowych przycisków sprzętowych. Sama ich obecność nie jest jednak zaletą. Ważne jest, aby przyporządkowane im funkcje były rzeczywiście warte zastosowania klawiszy szybkiego dostępu, albo żeby istniała możliwość samodzielnego ich konfigurowania. Na tym polu ICom również nie zawiódł - wprawdzie nie możemy sami ustawić poszczególnych funkcji, ale te proponowane przez producenta są bardzo dobre (m.in. poczta e-mail, łączność bezprzewodowa włącz/wyłącz).
Oczywiście są do dyspozycji użytkownika także klawisze funkcyjne FN, dzięki którym poprawimy np. jasność matrycy lub głośność.
Wbudowane głośniki oferują wysoki poziom głośności. Sam dźwięk jest bardzo czysty, ale wyraźnie da się odczuć brak subwoofera. Tym niemniej, owe głośniki nadają się do odtwarzania dźwięków systemowych, jak i - jeżeli nasze wymagania dotyczące jakości nie są zbyt duże - do oglądania filmów i grania w gry.
Za odpowiednie prezentowanie obrazu odpowiedzialna jest matryca LCD o przekątnej 15,4 cali, która dodatkowo posiada powłokę Glare (technologia Color-Shine). Standardowo wypada wspomnieć, że Glare oferuje bardziej nasycone kolory oraz poprawione kąty widoczności. O ile jednak kąty są wyraźnie lepsze, to żywych barw raczej nie uświadczymy. Kolory na wyświetlaczu IComa są niestety dość mleczne.
Zastosowany Panel LCD ma proporcje panoramiczne. Cechuje go również wysoka jasność - przy poziomie 1/3 praca wciąż uchodzi za komfortową.
O tym, jaki będzie sam obraz, decydować może po części, wbudowana kamerka internetowa o rozdzielczości 1,3 mln pikseli - oferuje ona zadowalającą jakość. W czasach Skype'a i wideoczatów webcam przydaje się coraz częściej.
Gratisów nie brakuje
Producent dołącza do notebooka sporo dodatków. Najciekawsze z nich to system Windows Vista Home Premium w wersji OEM, oprogramowanie Norton Internet Security 2005 z 90-dniową darmową aktualizacją, program NERO Express V6 służący do nagrywania (choć tę funkcję oferuje już sam Windows) oraz narzędzia do odtwarzania i tworzenia płyt DVD. Sam napęd optyczny (nagrywarka DVD) znajduje się natomiast po lewej stronie notebooka. Jest to odpowiednia lokalizacja, ponieważ gdy wysuniemy tackę, nie musimy cofać rąk, jak ma to miejsce w przypadku użytkowania komputera z napędem zamontowanym z przodu.
Osobny akapit należy się pakietowi Microsoft Office 2007, którego można używać przez 60 dni. Jest to pełen pakiet, zaopatrzony we wszystkie narzędzia. Polecamy zainstalować nowego Office'a, ponieważ oferuje mnóstwo nowych opcji, w tym kilka naprawdę istotnych. Office 2007 cechuje się też nowym standardem interfejsu użytkownika. W zestawie nie zabrakło również zasilacza sieciowego oraz baterii. Jest nawet torba.
Testy ogólne
Przetestowaliśmy notebook firmy ICom w najpopularniejszych benchmarkach. Sprawdziliśmy również czas pracy na baterii.
3DMark05
W teście 3DMark05 notebook ICom PrestigeBook 7510 uzyskał dobry wynik, wynoszący ponad 3000 punktów. Oznacza to, że zastosowana karta graficzna (AMD-ATI Mobility Radeon X1600) powinna jeszcze wystarczyć do grania w najnowsze gry. Przynajmniej na najbliższe kilka miesięcy.
3DMark06
W benchmarku 3DMark06 końcowy rezultat nie zachwyca (1793). Należy jednak wiedzieć, że jest to bardzo wymagający test, w którym świetnie wypadają tylko najnowsze karty graficzne. Póki co, nie powinniśmy się zbytnio przejmować wynikami tego testu.
PCMark05
Wynik uzyskany w PCMarku05 jest zadowalający. Ponad 3000 punktów to niewątpliwie dobry rezultat. Do samego PCMarka wrócimy jednak dopiero przy okazji testów technologii ReadyBoost.
HD Tune 2.5
Średni odczyt danych wynoszący 27,6 MB na sekundę to wynik niezbyt wysoki, ale nie można go też traktować jako rezultatu słabego. Jest po prostu przeciętny. Podobna sytuacja ma miejsce w związku ze zużyciem procesora i czasem dostępu.
Czas pracy na baterii
ReadyBoost - jesteś gotów przyspieszyć?
Technologia ReadyBoost dostępna jest wyłącznie w systemie Windows Vista. Jej zasada działania polega na buforowaniu operacji odczytu i zapisu danych na dysku twardym. W tym miejscu warto postawić pytanie: czy stosowanie na ogół wolniejszej od napędu HDD pamięci flash USB ma sens? Okazuje się, że ma, jeśli rozważymy przypadek częstego losowego zapisu i odczytu niewielkich porcji danych, czyli takich, które zazwyczaj trafiają do pliku wymiany tworzonego przez system. W takim przypadku czas dostępu do danych na "flaszce" będzie o wiele krótszy.
Warto korzystać z ReadyBoost przede wszystkim w słabszych komputerach przenośnych. Jeśli bowiem posiadamy notebook wyposażony w szybki dysk twardy i dużo pamięci RAM, ReadyBoost nie da nam znacznego wzrostu wydajności. Testowany laptop posiada dysk twardy o prędkości obrotowej 5400 obr./min i pojemności 120 GB. Ilość pamięci RAM to 1 GB. Wybierając pendrive do testów, postanowiliśmy skorzystać z niemarkowej pamięci flash USB o pojemności 1 GB.
Microsoft informuje, że minimalne wymagania odnośnie pamięci flash USB to od 64 MB do 8 GB wolnego miejsca i minimum 256 MB całkowitej pojemności. W praktyce jednak sytuacja przedstawia się nieco inaczej - ze względu na zastosowanie systemu plików FAT32, rozmiar pliku wymiany nie może być większy niż 4 GB. Gigant z Redmond podaje też do wiadomości, aby stosować pamięć flash o pojemności równej lub maksymalnie 2,5-krotnie większej niż wielkość pamięci operacyjnej RAM. Jeśli zaś chodzi o wymagania dot. wydajności pamięci flash, to musi ona oferować przynajmniej odczyt 2,5 MB/s (plik 4 kB) oraz zapis 1,75 MB/s (plik 512 kB).
ReadyBoost w praktyce
Po włożeniu pamięci flash USB nie musimy prawie nic robić - funkcja Autoodtwarzania sama wyświetli zapytanie, czy chcemy przejrzeć foldery pamięci czy użyć jej w celu przyspieszenia systemu Windows Vista. Kiedy wyrazimy zgodę na skorzystanie z technologii ReadyBoost, system przetestuje wydajność pendrive'a. Jeśli wynik testu będzie pomyślny, będziemy musieli określić wielkość pliku wymiany we włożonej pamięci. Następnie Windows stworzy odpowiedni plik szyfrowany algorytmem AES-128.
ReadyBoost obecna w Windows Vista pozwala zaoszczędzić czas potrzebny do uruchomienia systemu czy aplikacji. Różnice nie są wprawdzie oszałamiające, ale trzeba przyznać, że zauważalne. System szybciej startuje i reaguje na wydawane polecenia. Komfort pracy faktycznie wzrasta.
Aero Glass ogranicza wolność?
Jeżeli układ graficzny oferuje bardzo słabą wydajność i nie ma sprzętowych jednostek Pixel Shader, nie da się uruchomić interfejsu Aero Glass. Jednak dotyczy to tylko bardzo starych komputerów przenośnych, wyposażonych w takie układy, jak Intel i885GM. Posiadacze notebooka średniej klasy mają już możliwość pracy z efektownym interfejsem Visty. Zintegrowany w większości laptopów układ Intel 950 GMA umożliwia uruchomienie Aero Glass, ale nie poraża wydajnością. Co więcej, przyczynia się także do skrócenia czasu pracy na bateriach, gdyż Aero Glass zmusza kartę do nieprzerwanej akceleracji 3D. W takich wypadkach nasz laptop może funkcjonować od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut krócej.
Podsumowanie
ICom PrestigeBook 7510 to interesująca konstrukcja. Za około 3 tys. zł otrzymujemy naprawdę dobrze wyposażony notebook, posiadający jednostkę centralną z podwójnym jądrem, zadowalającą ilość pamięć RAM nawet dla Windows Vista (1 GB), ciągle wydajną kartę graficzną AMD-ATI Mobility Radeon X1600 oraz szereg innych podzespołów. Komputer posiada też bogaty zestaw wyjść/wejść, na co wskazuje choćby obecność aż pięciu portów USB 2.0.
Jeżeli szukamy notebooka do gier i wyposażonego w Windows Vista, ICom PrestigeBook 7510 będzie dobrym wyborem. Zastosowana karta graficzna wystarczy jeszcze na długi czas - pozwoli na uruchamianie nowych gier przy ustawieniu wysokich detali. AMD-ATI Mobility Radeon X1600 bez trudu poradzi sobie również z natywną rozdzielczością matrycy (1280 na 800 pikseli), oferując przyzwoitą ilość klatek na sekundę.
Specyfikacja komputera ICom PrestigeBook 7510
* Procesor: Intel Core Duo T2250 (1,73 GHz)
* Pamięć: 1024 MB DDR2 667 MHz
* Matryca: 15,4" WXGA, "Color-Shine" 1280 x 800
* Dysk: 120 GB ATA 5400 rpm
* Karta graficzna: AMD-ATI Mobility Radeon X1600 256 MB pamięci VRAM
+256 MB przydzielane z RAM
* Napęd Optyczny: Nagrywarka DVD+/ -RW Super Multi
* Karta dźwiękowa: Azalia audio chip, z obsługą 3D effect & full duplex, zgodna z Sound Blaster, Głośniki Stareo oraz Mikrofon
* Fax-modem: Modem 56 kb/s ITU V.92
* Karta sieciowa: LAN 10/100/1000 Mb/s Fast Ethernet
* Komunikacja bezprzewodowa: WLAN 802.11 a/b/g, Bluetooth 2.0 EDR
* Porty wejścia/wyjścia: 5 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x S-Video, 1 x eSATA, 1 x IEEE 1394 Fire Wire, 1 x Express Card,
* Moduł TPM - Szyfrowanie Danych
* Gniazda audio: mikrofon, słuchawki
* Czytnik kart: SD / MMC/ MS / MS PRO
* Kamerka internetowa: rozdzielczość 1,3 mln pikseli1.3 MPix. Video Camera
* Bateria: Li-Ion, 6-ogniwowa,14.8V, 4800mAh
* Wymiary: 362 x 268 x 28.5 ~ 39mm
* Waga: 2.96 kg
* System operacyjny Windows Vista Home Premium
* Oprogramowanie: Norton Internet Security 2005 (90-dniowa darmowa aktualizacja), Adobe Acrobat Reader 5.0, NERO Express V6, ASUSDVD XP V4.0, Power Director V3 DE, ASUS Live Update
* Gwarancja: 24 Miesiące Door to Door
* Inne: torba w zestawie