Axiom Space przygotowuje drugą misję. Na pokładzie kobieta z Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska nawiązuje współpracę z Axiom Space. W 2023 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną wyśle pierwszych astronautów. Wśród nich znajdzie się kobieta.

Axiom Space rozpoczyna współpracę z Arabią Saudyjską, aby wyszkolić dwóch astronautów i przygotować ich do prowadzenia badań w kosmosie. Saudyjczycy polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną w kapsule Crew Dragon od SpaceX i spędzą tam około tygodnia.

Najbardziej zdumiewająca z uwagi na krąg kulturowy, w którym znajduje się Arabia Saudyjska, okazuje się wzmianka o płci jednego z astronautów. Według Business Insidera - na pokładzie znajdzie się kobieta.

Nowe horyzonty

Współpraca pomiędzy Arabią Saudyjską, a Axiom Space została zawarta na początku 2022 roku. Prywatne przedsiębiorstwo z Houston zajmuje się organizowaniem i zarządzaniem prywatnymi misjami kosmicznymi, w których uczestniczą zarówno badacze, jak również turyści.

Reklama

Zgodnie z zawartą współpracą, w kapsule kosmicznej na szczycie Falcon 9 od SpaceX, przewidziano miejsce dla dwóch Saudyjczyków. Jednym z nich ma być kobieta. Zasiądą oni obok emerytowanej astronautki NASA - Peggy Whitson i kierowcy wyścigowego Johna Shoffnera.

To będzie drugi lot zorganizowany przez Axiom Space. Pierwszy odbył się w kwietniu 2022 roku, a wśród załogantów znalazł się izraelski biznesman i kanadyjski inwestor. Jak podaje Reuters, trzeci lot określony mianem misji Ax-3, odbędzie się pod koniec 2023 roku, a jego uczestnikami zostaną obywatele Turcji.

Drogo, ale przyszłościowo

Nie podano kosztów, jakie poniosła Arabia Saudyjska w zamian za to, aby dwoje astronautów z tego kraju mogło wybrać się w kosmos. Podczas pierwszej misji Axiom Space pojedyncze miejsca w kapsule Dragon sprzedawały się za kwotę 55 milionów dolarów.

Axiom Space planuje w przyszłości rozszerzyć infrastrukturę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o nowe komercyjne moduły. Jednym z wielu szerszych celów, które kryją się za działalnością przedsiębiorstwa jest natomiast stworzenie prywatnej stacji kosmicznej na orbicie okołoziemskiej. Będzie to konieczne z uwagi na planowane wycofanie ISS z użytku do 2030 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: eksploracja kosmosu | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy