Chiny będą miały na orbicie superteleskop klasy Hubble
Chiny już w przyszłym roku zamierzają wysłać w kosmos pierwszy swój teleskop, który możliwościami ma zbliżyć się do Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.
Chiny nie chcą tylko poszukiwać surowców na Księżycu czy planetoidach. Rząd pragnie również dołożyć swoją cegiełkę do badań naukowych Wszechświata. W końcu Państwo Środka to bardzo bogaty kraj i musi pchać do przodu rozwój ludzkości.
Pierwszy i flagowy teleskop będzie nazywał się Xuntian i jego domem będzie Chińska Stacja Kosmiczna. Rząd planuje, że urządzenie ma swoimi możliwościami obserwacyjnymi przewyższać Kosmiczny Teleskop Hubble'a. To wspaniała wiadomość, ponieważ dzięki niemu będziemy mogli podziwiać odległe obiekty w świetle widzialnym, czyli w takim, jakim widzą nasze oczy.
Pierwszy potężny chiński teleskop o nazwie Xuntian
Chińska Agencja Kosmiczna chwali się, że teleskop będzie miał wielkość autobusu, i przy zaledwie 2 metrowej średnicy zwierciadła, będzie oferował aż 350 razy większe pole widzenia od Hubble'a. Urządzenie ma posiadać konstrukcję anastygmatyczną, z trzema zwierciadłami. Według CNSA, to pozwoli mu osiągnąć niesamowitą ostrość i jakość obrazów.
Na pokładzie Xuntian ma znaleźć się pięć instrumentów badawczych. Główna kamera do przeglądu nieba oraz cztery mniejsze do obserwacji pojedynczych obiektów. Oznacza to, że teleskop będzie w stanie jednocześnie prowadzić badania kilku ciał niebieskich, jak planety, komety czy planetoidy.
Domem Xuntian będzie Chińska Stacja Kosmiczna
Co ciekawe, teleskop Xuntian ma obserwować otchłań kosmosu z tej samej orbity, co Chińska Stacja Kosmiczna. Agencja planuje co jakiś czas podłączać urządzenie do kosmicznego domu w celu uzupełniania paliwa i serwisowania urządzeń.
Chińczycy chcą uniknąć problemów, jakie miał w swojej przeszłości Kosmiczny Teleskop Hubble'a, co skończyło się wysłaniem astronautów na wysokość aż 750 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi, by go naprawić. Chiński teleskop ma rozpocząć pracę w 2023 roku.