Internet oszalał na punkcie "pierścienia ognia". Niesamowite zdjęcia!
Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej mieli wczoraj okazję podziwiać wyjątkowy kosmiczny spektakl. Internet dosłownie oszalał na punkcie "pierścienia ognia", a media społecznościowe zalała fala zdjęć i nagrań.
Czym jest "pierścień ognia", o którym wszyscy mówią od kilku dniu? To wyjątkowo efektowne zaćmienie Słońca, znane jako zaćmienie obrączkowe. O zaćmieniu Słońca mówimy, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy nim a Ziemią, tym samym przysłaniając światło słoneczne. Jest to możliwe, bo chociaż Księżyc jest ok. 400 razy mniejszy od Słońca, to znajduje się około 400 razy bliżej Ziemi, więc oba ciała są widziane z Ziemi prawie w tych samych rozmiarach kątowych.
Zaćmienie obrączkowe to wyjątkowy spektakl
Ale że orbita Księżyca jest eliptyczna, to czasem nasz satelita znajduje się zbyt daleko od Ziemi, aby całkowicie zasłonić tarczę słoneczną. Jeśli do zaćmienia dochodzi, gdy jest w najdalszym punkcie, jego tarcza wydaje się mniejsza niż Słońce. Wtedy ogniste światło słońca otacza cień księżyca, tworząc tzw. pierścień ognia i mówimy o obrączkowym zaćmieniu Słońca. Czas trwania zaćmienia obrączkowego może być bardzo różny, od 10 sekund do około 12,5 minuty - najdłuższe obrączkowe zaćmienie Słońca w XXI wieku miało miejsce 15 stycznia 2010 i trwało 11:08 min.
Z samolotu, samochodu i plaży - internauci nie zawiedli
To właśnie taki spektakl mogli oglądać wczoraj wieczorem (naszego czasu) mieszkańcy USA, Ameryki Środkowej i Południowej i można powiedzieć, że dosłownie oszaleli na jego punkcie. W internecie pojawiły się liczne zdjęcia i nagrania, dzięki którym wszyscy możemy zobaczyć, jak tym razem wyglądał "pierścień ognia".
Możemy nawet zobaczyć, jak obrączkowe zaćmienie Słońca wyglądało z pokładu samolotu, co musiało być niewiarygodnym doświadczeniem:
Nie da się ukryć, że zza okien pędzącego samochodu "pierścień ognia" też robił piorunujące wrażenie:
A co powiecie na podziwianie zaćmienia z nadmorskiej plaży? To nagranie dobrze pokazuje, jak nagle robi się ciemno - jak podkreślają naukowcy, wyraźnie odczuwalny jest wtedy również spadek temperatury:
Wczorajsze zaćmienie Słońca było widowiskowe nawet poza "główną ścieżką", gdzie widoczne było jako częściowe zaćmienie w kształcie półksiężyca. Na ziemi widoczne były małe półksiężyce, które odbijały się od przednich szyb samochodów i okien drapaczy chmur:
Osoby stojące przy drzewach mogły zobaczyć je nawet na liściach:
A kiedy możemy liczyć na podobny spektakl widoczny w naszym kraju? Niestety dopiero za kilkadziesiąt długich lat, bo obrączkowe zaćmienie Słońca będzie można podziwiać w Polsce dopiero w 2075 roku.