Kolejna udana dostawa na ISS. Pozwoli to kontynuować badania

W tym miesiącu zorganizowana nie jedną, a aż dwie dostawy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Robotyczne ramię Canadarm2 udanie połączyło statek towarowy Cygnus NG-17 z ISS. Przetransportowane materiały umożliwią kontynuowanie badań.

Ramię Canadarm2 udanie połączyło statek Cygnus NG-17 z Międzynarodową Stacją Kosmiczną
Ramię Canadarm2 udanie połączyło statek Cygnus NG-17 z Międzynarodową Stacją KosmicznąNASA

15 lutego z kazachskiego kosmodromu Bajkonur, rakietą Sojuz 2.1a wystrzelono statek towarowy Progress MS-19. Dostarczono nim aż 1,6 tony towaru, wśród których znalazło się podstawowe zaopatrzenie dla załogi, nanosatelity, sprzęt konserwacyjny oraz przedmioty potrzebne do przeprowadzania dalszych eksperymentów, między innymi zestaw Biomodul do Fotobioreaktora, w którym można przeprowadzić próbę hodowli algi morskiej, znanej z tego, że jest bogata w białko.

Po sukcesie Rosjan, na dostawę czekali również amerykańscy astronauci. 19 lutego z kosmodromu MARS na wyspie Wallops wystrzelono rakietę Antares, której celem było wyniesienie statku towarowego Cygnus NG-17. Maszyna przeniosła zaopatrzenie dla załogi o wadze towaru wynoszącej aż 3,7 tony.

W kosmosie warunki mikrograwitacji sprzyjają procesowi starzenia się. Dlatego też na Międzynarodową Stację Kosmiczną dotarły zestawy Colgate Skin Aging, które pomogą ocenić zmiany komórkowe i molekularne w zmodyfikowanych ludzkich komórkach skóry w warunkach mikrograwitacji. Wyniki mogą przyspieszyć rozwój produktów mających na celu ochronę skóry przed procesem starzenia na Ziemi.

Dostarczony został również zestaw MicroQuin 3D Tumor, który pomoże zbadać wpływ leków na komórki raka piersi i prostaty. Komórki te mogą rosnąć w bardziej naturalnym modelu 3D w mikrograwitacji, co ułatwia scharakteryzowanie ich struktury, ekspresji genów, sygnalizacji komórkowej i odpowiedzi na leczenie. Wyniki mogą dostarczyć nowych informacji na temat białka komórkowego, na które działa lek, i pomóc w rozwoju innych leków przeciwnowotworowych.

Z kolei Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej chce przeprowadzić eksperyment dotyczący baterii. Japończycy przeprowadzą testy akumulatorów litowo-jonowych, stworzony z materiałów stanu stałego, nieorganicznego i trudnopalne. Mają one wyeliminować problemy, które pojawiają się przy używaniu standardowych baterii, mają być również bardziej niezawodne i bezpieczniejsze.

"Wydarzenia": Coraz więcej małych dzieci na oddziałach covidowychPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas