NASA dostarczy sprzęt do badań klimatu na ISS. Rakieta SpaceX już w drodze

Statek kosmiczny SpaceX dragon wystartował w czwartek z Florydy. Dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej planowane jest na sobotę. Na pokładzie znajduje się m.in. sprzęt do badań nad klimatem.

Pył wywiewany znad Sahary
Pył wywiewany znad SaharyNASA Earth ObservatoryNASA

Misja ma na celu przeprowadzenie łącznie kilku eksperymentów. Do tych, związanych z klimatem zostanie użyty instrument EMIT opracowany przez NASA Jet Propulsion Laboratory.

Badanie EMIT, czyli Badanie źródła pyłu mineralnego na powierzchni Ziemi (ang. Earth Surface Mineral Dust Source Investigation) będzie możliwe dzięki wykorzystaniu technologii spektroskopii obrazowej do pomiaru składu mineralnego pyłu, który jest unoszony z wiatrem w suchych strefach klimatycznych Ziemi.

Spektrometr EMIT odbiera światło słoneczne odbite od Ziemi, a następnie dzieli je na setki różnych kolorów i rejestruje na siatce detektora światła.

Pył może przemieszczać się na duże odległości i wpływać na ziemski klimat, pogodę, roślinność i inne elementy środowiska. Ciemny, bogaty w żelazo i pochłaniający energię słoneczną pył może sprzyjać podgrzaniu obszaru, podczas gdy jasny będzie go ochładzał, dzięki odbiciu tych promieni.

Różne rodzaje pyłu mają różne właściwości - są kwaśne, podstawowe, mają jasny kolor, są ciemne - które określają, w jaki sposób cząstki oddziałują z atmosferą Ziemi, a także jej ziemią, wodą i organizmów
wyjaśnia Robert O. Green, główny badacz EMIT.

Oprócz tego, w skali globalnej, pył może wpływać na tworzenie się chmur, a osadzając się w oceanie może sprzyjać silnym zakwitom glonów.

Badanie będzie prowadzone przez rok, po czym stworzone zostaną mapy zróżnicowania składu mineralnego pyłu. Być może poznamy, jak te drobne cząsteczki wpływały na ludzi w przeszłości.

Obecnie wpływ pyłu jest uwzględniany w badaniach klimatycznych, ale nie do końca jasne jest, czy ma globalny wpływ na ocieplenie lub ochłodzenie klimatu. Według Natalie Mahowald, zastępcy głównego badacza EMIT, ta niepewność wynika z braku danych na temat składu pyłu.

- Zwykle w modelach klimatycznych modelujemy pył jako żółty - średni kolor wszystkich rodzajów pyłu - ale jeśli kiedykolwiek byłeś w regionie pustynnym, będziesz wiedział, że piasek nie ma jednego koloru. Więc założenie, że jest jednolity na całym świecie, nie odzwierciedla tego, co dzieje się w rzeczywistości - wyjaśnia Mahowald.

Badanie skupi się na dziesięciu odmianach pyłu, w tym zawierających tlenki żelaza.

Słoniątko wpadło do rowu. Dramatyczna akcja ratunkowaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas