NASA pokazuje niezwykłe zdjęcia Wenus! Teraz zobaczysz ją z Ziemi

​Bliska fotografia Wenus uwidacznia szczegóły jej powierzchni! NASA pokazała jak wyglądają wenusjańskie struktury geologiczne w oczach sondy Parker Solar Probe. Teraz Wenus możesz też zaobserwować samodzielnie. Wystarczy tylko, że obudzisz się bardzo wcześnie.

Fotografia Wenus wykonana przez Parker Solar Probe.
Fotografia Wenus wykonana przez Parker Solar Probe. NASA
  • Wenus bywa nazywana bliźniaczą planetą Ziemi, jednak warto zaznaczyć, że lista podobieństw pomiędzy planetami jest stosunkowo krótka i ogranicza się między innymi do rozmiarów. 
  • Wenus jest zaledwie 638 kilometrów mniejsza od Ziemi, krąży w strefie zamieszkania wokół Słońca, ale mimo to jest ekstremalnym światem. 
  • To planeta, która wyróżnia się bardzo gęstą atmosferą o składzie toksycznym dla ludzi, a na jej powierzchni panuje temperatura topiąca ołów!

Mimo skrajnie ekstremalnych warunków, planeta nadal znajduje się w kręgu zainteresowań naukowców, a ci nie zaprzepaszczają kolejnych okazji do jej badań. Ostatnia nadarzyła się w lutym 2021 roku, gdy sonda Parker Solar Probe mijała planetę w bliskiej odległości, korzystając przy okazji z jej grawitacji.

NASA opublikowała właśnie zdjęcia z tego przelotu, które zostały złączone w materiał wideo. Obrazują one pokrytą gęstymi chmurami powierzchnię Wenus.

Zazwyczaj sama powierzchnia tej planety bywa niedostępna dla zewnętrznych obserwatorów, jednak tym razem wykorzystano instrument Wide-Field Imager (WISPR), który pozwolił zobrazować nocną stronę planety w falach dostrzegalnych przez ludzkie oko oraz w bliskiej podczerwieni. Połączenie obrazów ujawniło subtelną poświatę z powierzchni, która ujawnia regiony kontynentalne, płaskowyże i równiny.

Fotografie mają nieocenioną wartość naukową, ponieważ pozwalają na zgłębianie wiedzy o geologii drugiej planety od Słońca. Dostarczają również cennych danych z zakresu jej ewolucji oraz minerałów, które na niej występują. Pomagają także w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego Wenus stała się tak niegościnnym światem.

Już niedługo koniunkcja Wenus i Marsa! Jak ją zaobserwować?

Badania Wenus można prowadzić również samodzielnie. To najjaśniejsza planeta, którą da się zaobserwować na ziemskim niebie. Za sprawą grubej warstwy chmur, posiada ona znakomite zdolności do odbijania światła słonecznego. Z tego powodu łatwo rzuca się w oczy i oszałamia swoim blaskiem ziemskich obserwatorów.

Wenus od 9 stycznia 2022 roku jest ikoną porannego nieba. Wschodzi nad południowo-wschodnim horyzontem około godziny 5:30 i pozostaje do momentu, w którym niebo się rozjaśni.

Widać ją doskonale gołym okiem, ale można użyć teleskopu lub lornetki, aby zobaczyć jej tarczę z bliska. Pod koniec lutego druga planeta od Słońca zyska towarzysza! W jej nieboskłonowej okolicy pojawi się Mars.

Kulminacyjny moment koniunkcji Wenus i Marsa przewidywany jest na drugą połowę marca.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas