NASA ujawnia datę startu pierwszego helikoptera na Marsie i jego obszar lotu

Agencja zapowiada wielkie wydarzenie na miarę lądowania pierwszego łazika na Czerwonej Planecie, a nawet pierwszego lotu braci Wright. Zanim to nastąpi, dron musi zostać bezpiecznie ustawiony na powierzchni.

NASA ujawnia datę startu pierwszego helikoptera na Marsie i jego obszar lotu
NASA ujawnia datę startu pierwszego helikoptera na Marsie i jego obszar lotuGeekweek - import

W kolejnych dniach będzie odbywał się proces uwalniania drona, który znajduje się w przestrzeni pod łazikiem. Gdy już osiądzie na powierzchni, wówczas Perseverance odjedzie, pozostawiając dronowi pustą przestrzeń do odbycia dziewiczego lotu.

Naukowcy z kontroli misji informują, że to wydarzenie może mieć miejsce już 8 kwietnia. Agencja opublikowała nawet zdjęcie satelitarne obszaru lądowania łazika i drona w kraterze Jezero. Na obrazie pojawiła się też strefa lotu helikoptera.

Plan zakłada uniesienie się drona na wysokość ok. 3 metrów, zawiśnięcie na pół minuty i podejście do lądowania. Jeśli ten proces przebiegnie pomyślnie, to naukowcy przygotują nowy plan kolejnych lotów drona. Jest wielce prawdopodobne, że odbędzie on dłuższe wyprawy.

Na pokładzie bezzałogowca znalazła się kamera o rozdzielczości 13 MP, za pomocą której będzie można wykonać świetnej jakości zdjęcia powierzchni i najróżniejszych obiektów. Naukowcy chcą zmapować obszar lądowania łazika i drona, a następnie wykorzystać możliwość badań powierzchni z jego perspektywy do bardziej wnikliwych obserwacji w celu poszukiwań śladów życia.

NASA planuje w przyszłości wysłać na Marsa całą flotę dronów, dzięki którym będzie można eksplorować powierzchnię z niedostępną dotąd precyzją i szybkością. Co ciekawe, inżynierowie od jakiegoś czasu testują też nowe skafandry kosmiczne, w których zaimplementowano technologię do obsługi flot dronów. Takie systemy mają pomóc lepiej funkcjonować pierwszym kolonizatorom Czerwonej Planety.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas