NASA zaprezentowała kolejne najlepsze projekty przyszłych kolonii na Marsie

Przyszłość ludzkości to Czerwona Planeta. Jeszcze w tym stuleciu wybudujemy tam pierwsze kolonie, w których zamieszkają tysiące ludzi i narodzą się setki Marsjan. NASA chce tego dokonać jak najszybciej, organizując konkursy.

NASA zaprezentowała kolejne najlepsze projekty przyszłych kolonii na Marsie
NASA zaprezentowała kolejne najlepsze projekty przyszłych kolonii na MarsieGeekweek - import

Aby w ogóle ludzie mogli zamieszkać na tej nieprzyjaznej nam planecie, trzeba stworzyć odpowiednie technologie, z pomocą jakich będzie można przygotować odpowiednie materiały i systemy do budowy pierwszych obiektów. NASA i University of Bradley jakiś czas temu zainicjowały ciekawy konkurs. Teraz dowiadujemy się, że wybrały finalistów pięciu projektów trzeciej fazy konkursu 3D-Printed Habitat Challenge, poświęconego rozwojowi mieszkań dla astronautów na Marsie. Jest to jeden z najważniejszych aspektów podboju Marsa.

Nagrodą jest 800 tysięcy dolarów, za które zespoły muszą zbudować makiety 3D swoich kolonii w skali 1:3. Poszczególne obiekty wchodzące w skład ludzkiego habitatu muszą być wykonane w technologii druku 3D. Naukowcy nie ukrywają, że pierwsze obiekty mieszkalne powstaną na Czerwonej Planecie właśnie dzięki tej technologii, ponieważ pozwoli ona zrealizować projekty w krótkim czasie i przy niskich nakładach finansowych.

Pomysłodawcy określili również dokładne wymagania, które muszą spełnić zespoły projektowe. Prototypy kolonii muszą mieć docelowo powierzchnię ok. 300 metrów kwadratowych i być stworzone dla czterech astronautów. NASA przewiduje, że ich pobyt na powierzchni Marsa ma potrwać do 12 miesięcy (ziemskich).

Tym razem najlepszym projektem dla NASA okazał się ten przygotowany przez zespół SEArch + / Apis Cor z Nowego Jorku. Wygrał ostatnią rundę w 3D-Printed Habitat Challenge, zgarniając w sumie 34 tysiące dolarów z swoją wizję. Ich marsjański habitat to cechuje się konstrukcją w formie skręconej wieży, która najwyraźniej jest sposobem na wzmacnianie konstrukcji. Przez otwory w fasadzie bez przeszkód przenika światło słoneczne. Będzie ono ważne dla astronautów, gdyż na Marsie jest go o wiele mniej, niż na Ziemi.

Drugie miejsce zajął zespół Zoperhous z Arkansas. W sumie zdobyli nagrody w wysokości 33 tysięcy dolarów. Jego główną ideą jest specjalny lądownik, na którego pokładzie przybędą mniejsze roboty. Każdy z nich będzie miał swoją rolę do spełnienia. Jedne będą poszukiwać zasobów, drugie tworzyć z nich materiały do budowy obiektów, a inne będą je realizowały, dzięki drukarkom 3D. Wszystkie prace mają odbywać się w pełni automatycznie, bez udziału człowieka. We wnętrzu bazy będzie mogło zamieszkać kilka osób. Będą one miały do swojej dyspozycji marsjański ogródek, sypialnię, pokój dzienny, a także moduły do badań i eksperymentów. Co najważniejsze, baza ma powstać w formie modułowej i będzie można ją sukcesywnie rozbudowywać.

Ostatnim, trzecim projektem wybranym przez NASA jest ten od zespoły Mars Incubator z Connecticut. Inżynierowie łącznie zdobyli w fazach konkursowych ok. 32 tysiące dolarów. Habitat składa się z przedsionka do bezpiecznego wyjścia w skafandrach na zewnątrz, strefy mieszkalnej, przestrzeni wielofunkcyjnej i ogródka do wzrostu roślin. Baza składa się z kilku modułów, których swoim wyglądem przypominają piłkę nożną, a w sumie tworzą wiązanie atomowe. Konstrukcja oparta jest na technologii budowy plastrów miodu.

Wszystkie zwycięskie projekty trzeciej fazy 3D-Printed Habitat Challenge możecie zobaczyć na zamieszczonych animacjach. Projekt NASA zostanie rozstrzygnięty w dniach 1-4 maja. Wówczas agencja przeznaczy 800 tysięcy dolarów na budowę prototypu pierwszej marsjańskiej bazy, która być może kiedyś powstanie również na powierzchni Czerwonej Planety.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas