Mężczyźni i kobiety. Kto zakochuje się szybciej? Wykazały to badania
Kto zakochuje się szybciej? Mężczyźni czy kobiety? Odpowiedzi na te pytania przyniosły badania, które przeprowadzono na podstawie danych zebranych w ponad 30 krajach z kilku kontynentów świata. Uczestnicy mieli od 18 do 25 lat i były to osoby zakochane. Jest to pierwsze badanie, w którym zbadano kobiety i mężczyzn na dużej próbie międzykulturowej.

Każdy z nas był kiedyś zakochany. Tak zwana miłość romantyczna przybiera różne postacie. Pewnie nieraz zastanawialiście się nad tym, kto zakochuje się szybciej? Czy są to kobiety, a może mężczyźni? Odpowiedzi na te długotrwałe pytania przynoszą badania przeprowadzone przez ekspertów z Australii i Nowej Zelandii.
Mężczyźni zakochują się szybciej niż kobiety
Grupa badaczy z Australii i Nowej Zelandii przeprowadziła badanie na danych, które pozyskano z 33 krajów w Europie, Ameryce Północnej i Afryce Południowej. Zebrano odpowiedzi na pytania zadane w ankiecie, na które odpowiedziało 808 osób w wieku 18-25 lat.
Dane zebrano od osób twierdzących, że są obecnie zakochane. Analiza uzyskanych odpowiedzi wykazała, że to mężczyźni zakochują się szybciej niż kobiety.
Najbardziej interesowało nas, czy płeć biologiczna wpływa na występowanie, przebieg i ekspresję romantycznej miłości
Badania wykazały, że mężczyźni zakochiwali się około miesiąca wcześniej od kobiet. Często zdarzało się to jeszcze przed znormalizowaniem związku. Naukowcy sugerują, że jest to wynikiem obowiązku wykazania się większym zaangażowaniem.
To pierwsze badanie, w którym zbadano różnice między kobietami i mężczyznami doświadczającymi romantycznej miłości, wykorzystując stosunkowo dużą próbę międzykulturową. To przekonujący dowód na to, że kobiety i mężczyźni różnią się w niektórych aspektach romantycznej miłości
Kobiety w miłości wykazują większe zaangażowanie niż mężczyźni
Choć mężczyźni zakochują się szybciej, tak kobiety wykazują większe zaangażowanie w związkach. Badania wykazały, że płeć piękna spędza więcej czasu na obsesyjnym myśleniu o partnerze i jest bardziej romantyczna w swojej miłości.
Przy okazji badaczom udało się znaleźć pewne zależności związane z kulturą w danym kraju. Wykryto związek z równością płci. W krajach, gdzie jest ona większa, ludzi zakochują się rzadziej i wykazują mniejsze zaangażowanie. To dowodzi, że normy społeczne mają wpływ na uczucia, którymi darzą się kobiety i mężczyźni.
Miłość romantyczna jest niedostatecznie zbadana ze względu na jej znaczenie w kształtowaniu rodziny i romantycznych związków, wpływu na kulturę i jej proponowaną uniwersalność
Naukowcy chcą bardziej zgłębić te zagadnienia, ale wyjaśniają, że w tym celu potrzeba przeprowadzić więcej badań. Dopiero wtedy będzie można to lepiej zrozumieć.