Nie tak łatwo z tym Marsem. Toksyczny pył pokrzyżuje nasze plany?

Choć Elon Musk od wielu lat roztacza wizję podboju Marsa przez ludzi, to misja ta może być jeszcze trudniejsza, niż dotychczas sądziliśmy. Badania opublikowane w czasopiśmie GeoHealth ujawniają niepokojące informacje dotyczące toksycznego pyłu, który może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia astronautów i przyszłych kolonizatorów.

Mars Express uchwycił kaniony na Czerwonej Planecie
Mars Express uchwycił kaniony na Czerwonej PlanecieESA/ATG medialab; Mars: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGOmateriały prasowe

Czyżby nasze wizje podboju Czerwonej Planety były mocno naciągane? Jak się okazuje, obecne w marsjańskim pyle krzemionka, gips, nadchlorany i nanofazowe tlenki żelaza mogą wywołać groźne, a nawet śmiertelne skutki zdrowotne! Największe ryzyko dotyczy ich wpływu na układ oddechowy, bo ze względu na bardzo drobną strukturę cząsteczek pył ten będzie się osadzał w płucach astronautów, a częściowo przedostawał też do krwiobiegu, co może prowadzić do chorób płuc, m.in. zwłóknienia, pogłębianych jeszcze na skutek narażenia na promieniowanie kosmiczne.

Największym zagrożeniem jest ryzyko uszkodzenia płuc astronautów. Pył na Marsie jest na tyle drobny, że osadza się w drogach oddechowych i może prowadzić do chorób płuc, które mogą pogłębić się na skutek narażenia na promieniowanie kosmiczne
tłumaczy Justin Wang, współautor badania i student medycyny na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

Zagrożenie goni zagrożenie

Naukowcy zwracają też uwagę na nadchlorany, które zostały wykryte w glebie Czerwonej Planety na poziomach toksycznych dla ludzi. Te chemiczne związki mogą wywoływać poważne problemy zdrowotne, w tym zaburzenia tarczycy oraz anemię aplastyczną, czyli stan, w którym organizm przestaje produkować odpowiednią ilość komórek krwi. Jak podkreśla Julia Cartwright, badaczka z Uniwersytetu Leicester, pył na Marsie naprawdę mocno różni się od ziemskiego:

Cząsteczki marsjańskiego pyłu są bardzo ostre i kanciaste, w przeciwieństwie do zaokrąglonych cząsteczek ziemskiego pyłu. Taki pył może powodować podrażnienia błon śluzowych, a w dłuższej perspektywie prowadzić do poważnych problemów z płucami – zauważa Cartwright. 

Czy ryzyko można zminimalizować?

Jak zauważają badacze, przypomina to trochę problem z azbestem, który również składa się z ostrych włókien i jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia. Aby zminimalizować ryzyko związane z kontaktem z toksycznym pyłem, sugerują więc zastosowanie skutecznych metod filtracji powietrza, czyszczenia kabin oraz urządzeń do odpychania cząsteczek pyłu za pomocą elektrostatycznych technologii.

Będzie to kluczowe ze względu na dużą odległość dzielącą Marsa od Ziemi, a tym samym brak odpowiedniej opieki lekarskiej, a także opóźnienia w komunikacji, kluczowe będzie zapobieganie kontaktowi astronautów z pyłem. Mimo tych zagrożeń, Justin Wang pozostaje optymistą, twierdząc, że odpowiednie przygotowanie i zastosowanie nowoczesnych technologii mogą sprawić, że misja na Marsa stanie się realna.

Choć pył marsjański stanowi poważne zagrożenie, to możemy go skutecznie kontrolować, jeśli będziemy odpowiednio przygotowani
dodaje.

Profesor Brian Hynek, geolog z Uniwersytetu Boulder, zwraca jednak uwagę na szersze skutki pyłu marsjańskiego. Pył ten nieustannie opada z nieba i pokrywa wszystko. Co kilka lat na Marsie występują globalne burze, które pokrywają planetę grubą warstwą pyłu. W związku z tym wszystkie urządzenia, takie jak statki kosmiczne, pojazdy i panele słoneczne, będą wymagały stałej konserwacji, aby mogły prawidłowo funkcjonować - przypominając, że łaziki NASA już doświadczały problemów z zanieczyszczonymi panelami słonecznymi, które uniemożliwiały naładowanie baterii.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Tajemniczy konwój w Poznaniu. Miasto szuka gorącej wodyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?